Detektyw Kefirek powraca. Już po raz trzeci. Tym razem rozgryza pewnego prawnusia.
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl powieści detektywistycznych dla dzieci, których autorką jest Małgorzata Strękowska-Zaremba ma coraz większe rzesze fanów. Nic dziwnego, wszak to doskonała lektura dla wszystkich w wieku do lat 9-ciu do 109-ciu.
Dowcipne i trzymające w napięciu perypetie samozwańczych, młodocianych detektywów, mają niezwykły urok. Bohaterom nie w głowie czekający ich test szóstoklasisty, kiedy w sąsiedztwie roi się od tajemnic, zagadek, podejrzanych zdarzeń i typków.
Jednym z nich wyżelowany Ian rodem z Australii, który łamaną polszczyzną zapytuje: „Wy przyszli szukać testamenta?”. O jaki testament chodzi? I po co na dachu willi księżnej Elżbiety – jak bohaterowie nazywają najstarszy budynek dzielnicy – ktoś zamontował antenę satelitarną, skoro mieszkająca tam starsza pani nie ma nawet telewizora?
Na te i wiele innych pytań przyjdzie odpowiedzieć Kefirkowi i spółce, a przy okazji niejednokrotnie pokłócić się z rodzicami, dziadkami i nauczycielami.
Oj zgrzyta tu na linii dzieci-dorośli, zgrzyta. „- Bitwa pod Wiedniem to żaden news! – powiedziałem stanowczo. – Wszyscy wiedzą, że była! Nic już nie da się zrobić w jej sprawie!” – wykrzykuje Kefirek w twarz nauczycielowi historii, zwanemu pięknym Mareczkiem.
„ – Wam tylko dzwonienie w głowie! Gadacie przez komórki bez żadnego sensu, a potem: babciu płać rachunek!” – uskarża się seniorka rodu, zauważając, iż pokolenie jej wnuków jest kompletnie bezrozumne. Nic, tylko „strzelają do siebie w telewizorach i na komputerach, a potem na ulicach”.
Natomiast to, co dorosłych i dzieci łączy, to lęk przed obsmarowaniem w „Ciemnej Stronie”, czyli internetowej gazecie jajecznicowo-ocznej red. Karoliny.
***
Wydawnictwo W.A.B. ufundowało dla naszych czytelników 3 egz. powieści „Detektyw Kefirek rozgryza prawnusia”. Nasze zadanie konkursowe było następujące: prosiliśmy wymienić tytuły dwóch wcześniejszych powieści o przygodach detektywa Kefirka. Są nimi "Detektyw Kefirek - na tropie kościotrupa" oraz "Detektyw Kefirek i pierwszy trup". Książki otrzymują:
Dorota Czachorek z Kobierna, Krzysztof Kula z Rybnika oraz Anna Budzińska z Inowrocławia
Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.