Wielkopolscy Celtowie

O związkach Celtów z południową Wielkopolską mogli dowiedzieć się turyści i mieszkańcy Kalisza, którzy uczestniczyli w imprezach zorganizowanych we wczesnośredniowiecznym Grodzie Piastów na Zawodzie w ramach weekendu celtycko-irlandzkiego.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ambasador Irlandii. Można było obejrzeć inscenizację bitwy Celtów z Rzymianami, rzuty oszczepem, strzelanie z łuku, pokazy rzemiosła czy kamieni szlachetnych, a także wziąć udział z zajęciach z tkactwa, warsztatach dudziarskich, czy też w konkursie na najładniejszy tatuaż celtycki.

W tzw. białej chacie odbyły się prezentacje multimedialne pt. "Irlandia - Zielona Wyspa Europy" i "Celtowie - Ludy Europy". Dla wszystkich chętnych nie zabrakło materiałów informacyjnych o Irlandii.

Jak powiedział PAP organizator imprez, archeolog Leszek Ziąbka, celem takich spotkań jest szerzenie wiedzy o kulturze celtyckiej i informacji o zamieszkiwaniu Celtów na terenie południowej części Wielkopolski. O ich pobycie świadczą niedawne znaleziska, na które natrafiono w Jankowie pod Kaliszem. "Wskazują one, że Celtowie założyli pod Kaliszem osadę i już w czasach rzymskich byli strażnikami przebiegającego przez to miasto Szlaku Bursztynowego" - twierdzi Ziąbka.

W kaliskim muzeum można obejrzeć m.in. monety celtyckie, ozdoby i biżuterię, grób kowala. "Te znaleziska świadczą o rozwoju kultury celtyckiej w tym rejonie" - powiedział archeolog.

Grodzisko na Zawodziu pochodzi z okresu IX-XII wieku. Dzięki środkom UE zrekonstruowano tutaj - za ok. 6 mln zł - przyziemie kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

Od IX do XIII wieku na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu.

Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

Organizatorami dwudniowej imprezy były Fundacja Kultury Irlandzkiej, kaliskie Muzeum Okręgowe i miejscowy samorząd.

Więcej o Celtach, ich historii i kulturze znajdziesz w naszym raporcie Świat Celtów

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama