Nocą do klasztoru

14 i 15 sierpnia odbędzie się tegoroczna, trzecia już edycja Nocy Cracovia Sacra, podczas której będzie można zwiedzać po zmroku krakowskie klasztory, kościoły i sanktuaria. Wydarzeniu towarzyszą liczne koncerty i wystawy .

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic, osobliwością tegorocznej Cracovii Sacry będzie możliwość zwiedzenia miejsc, które obejmuje zakonna klauzura i które są na co dzień niedostępne.

Program wydarzenia zaplanowano na dwie noce, ale niektóre atrakcje będą dostępne także w ciągu dnia. Np. 14 sierpnia, od godz. 9 do 13, będzie można zwiedzić kaplicę arcybiskupów krakowskich w Pałacu Biskupim - miejscu święceń kapłańskich Karola Wojtyły.

Podczas pierwszej nocy, z 14 na 15 sierpnia, odbędzie się 13 koncertów, a podczas kolejnej - 11. W trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć również liczne wystawy, m.in. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta, Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu, Bazylice św. Trójcy oo. Dominikanów, Bazylice paulinów na Skałce, Kościele św. Bernardyna, Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Piasku oo. Karmelitów.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach będzie można obejrzeć przedmioty należące do św. Faustyny. Siostra Elżbieta Siepak z sanktuarium w Łagiewnikach powiedziała na konferencji prasowej, że z okazji Cracovia Sacra, a także jubileuszu 150-lecia istnienia Zgromadzenia ss. Matki Bożej Miłosierdzia, krakowianie i turyści zobaczą obrączkę zaślubin wieczystych siostry Faustyny. "Pierścień zostanie publicznie wystawiony po raz pierwszy w Krakowie, a po raz drugi w Polsce" - zaznaczyła siostra Siepak. Będzie też można zwiedzić miejsce śmierci siostry Faustyny i posłuchać koncertu muzyki popularnej skomponowanej do tekstów "Dzienniczka" świętej.

W Bazylice św. Trójcy Ojców Dominikanów zakonnicy zaprezentują wystawę "Wielki pożar i wielkie osobowości XX wieku". Z powodu prac konserwatorskich w świątyni ekspozycja będzie otwarta w klasztornym kapitularzu przy krużganku.

Ojciec Michał Gronowski z Opactwa oo. Benedyktynów na wtorkowej konferencji prasowej zachęcał do uczestnictwa w nieszporach śpiewanych po łacinie prowadzonych przez opata. Zaprosił również do zwiedzania rekonstrukcji średniowiecznego skryptorium, romańskich fundamentów kościoła oraz obejrzenia wystawy poświęconej papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu.

Noce Cracovia Sacra będą również odbywały się na terenie obiektów niekatolickich. W Starej Synagodze wystąpi zespół Kroke, a w starej zajezdni tramwajowej przy ul. Wawrzyńca zagra Capella Cracoviensis.

Poza Krakowem będzie można zobaczyć odnowione wnętrze Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Natomiast Klasztor ss. Benedyktynek w Staniątkach udostępni zwiedzanie kapitularza oraz dawnej celi aptecznej z barokową polichromią.

Nocom Cracovia Sacra towarzyszyć będzie konkurs Instytutu Dziedzictwa na skomponowanie tradycyjnego bukietu zielnego z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Organizatorem Cracovia Sacra jest prezydent Krakowa oraz metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama