Unowocześnienie formuły planuje na nadchodzący sezon kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". Zmianę wizerunku teatru rozpocznie sobotnia premiera przedstawienia "Na arce o ósmej" w reżyserii Petra Nosalka.
"Teatr uczy poprzez treść sztuk, które wystawia. Przedstawienie +Na arce o ósmej+ to zbudowana na kanwie biblijnej przypowieści o wielkim potopie historia przyjaźni, tolerancji i lojalności - powiedział w czwartek PAP dyrektor teatru "Kubuś" Robert Drobniuch.
Według niego edukacja poprzez sztukę, a więc i teatr jest atrakcyjna i skuteczna. Taką formą edukacji kielecki teatr dla dzieci chce się zająć. Wśród sześciu premier nowego sezonu znajdą się pozycje z kanonu literatury dziecięcej, m.in. "Kopciuszek","Piotruś Pan", "Calineczka" a także nowatorskie inicjatywy jak "Psoty wróbelka" dla bardzo małych dzieci. Będą także warsztaty dla dzieci i młodzieży - z dramy, aktorstwa lalkarskiego i tańca. Na potrzeby warsztatów zostaną zaadaptowane sala prób oraz piwnica, w której powstanie klub teatralny.
"Chcemy stworzyć wokół naszego teatru społeczność ludzi młodych i nieco starszych. Dlatego zmienimy też stronę internetową, wprowadzimy programy teatralne, które potem rodzice będą mogli wykorzystać w domu podczas zabawy z dzieckiem i planujemy przygotowanie festiwalu dla dzieci i młodzieży. Nowością będą też prapremiery dla nauczycieli. Te zmiany będziemy wprowadzać przez cały sezon" - zapowiedział dyrektor teatru "Kubuś".
Premiera nowego spektaklu "Na arce o ósmej" w reżyserii Petra Nosalka - reżysera i aktora z Ostrawy, odbędzie się w sobotę o godz. 17. To także zmiana - dotychczas nowe sztuki w "Kubusiu" były prezentowane po raz pierwszy w niedziele.
"Na arce o ósmej" to opowieść o Bogu, pytania o niego. Sztuka łączy plany, aktorski i lalkowy, z grą świateł i muzyką. Stylizacje głównych bohaterów są bliskie teatrowi lalkowemu. Sztuka jest oparta na tekście Ulricha Huba, niemieckiego dramaturga. Wielokrotnie wystawiana na scenach w Niemczech, Holandii i Francji, teraz zdobywa popularność w Polsce. Kieleckie przedstawienie jest przeznaczone dla widzów od lat 7.
12 współczesnych plakatów inspirowanych 12 księgami "Pana Tadeusza".
Kiedy zmartwychwstały Jezus ukazał się po raz pierwszy apostołom, św. Tomasza przy tym nie było.
O metafizyce, Kieślowskim i szatanie, który nie ma ostatniego słowa, opowiada Krzysztof Zanussi.