Okienko z czekoladką

Czy wiesz dlaczego w NRD na kalendarzach adwentowych nie było brokatu? Od kiedy w okienkach pojawiły się czekoladki?

W Opolu wkrótce gościć będzie ciekawa wystawa pt. "100 lat kalendarzy adwentowych". Przyjedzie do nas z Muzeum Kultur Europejskich – Muzeów Państwowych w Berlinie i będzie prezentowana w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 (galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu).

Najstarszy drukowany kalendarz adwentowy – “Zegar Bożonarodzeniowy dla dzieci” – powstał w 1902 r. w ewangelickiej księgarni w Hamburgu. Za „wynalazcę” kalendarza adwentowego uznawany jest jednak syn pastora, Gerhard Lang (1881–1974). W Niemczech najbardziej popularne były kalendarze z otwieranymi okienkami.

Kalendarze wypełniane czekoladkami znane są już od lat 20. XX w., ale powszechne stały się dopiero w latach 60. Podczas drugiej wojny światowej zakazano druku kalendarzy adwentowych ze względu na ich małą przydatność do celów wojennych, jednak już od 1945 r. pojawiły się ponownie, w prawie wszystkich strefach okupacyjnych.
 
Typowe dla kalendarzy z Niemiec Zachodnich było zdobienie je brokatem, co nadawało kalendarzowi magicznego blasku. Dlatego w ateistycznej NRD nie stosowano brokatu, żeby nawet tym blaskiem nie nawiązywać do chrześcijańskiego pochodzenia świąt. W enerdowskich kalendarzach w okienku z dniem 24 grudnia  znaleźć można było postać gwiazdora albo ozdobioną choinkę. Niektóre kraje sąsiednie – inspirowane kalendarzami niemieckimi – drukowały własne kalendarze już w latach 30. XX w.  Po 1945 r., dzięki amerykańskim żołnierzom, kalendarze adwentowe „opanowały” Stany Zjednoczone.

Te i inne historie oraz wiele przykładów kalendarzy adwentowych będzie można oglądać w opolskiej galerii od 9 listopada, od wtorku do soboty od godz. 9 do 16. Grupy zorganizowane od 13 listopada we wtorki i czwartki od godz. 9 do 14 będą mogły dodatkowo posłuchać wykładu oraz obejrzeć film o zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Ponieważ zainteresowanie wystawą już w tej chwili jest duże, organizatorzy proszą o jak najszybszą rezerwację terminu dla grup chętnych do zwiedzenia wystawy (nr tel. 77 47 47 085). Wystawa będzie czynna do 10 stycznia 2013 r. Wstęp wolny.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości