Czym się różni kościół klasztorny od kolegiaty? Klasyczny spokój budowli sakralnych od renesansowej harmonii, czy barokowej fantazji?
Wszystko na ten temat wie Bogumił - licencjonowana mysz kościelna, która jest Sherlockiem Holmesem i Indianą Jonesem w jednym.
Ów znawca symboli, pogromca pajęczyn i spec od twórczego spędzania wolnego czasu m.in. myszkował już kiedyś w lochach Watykanu i za Ołtarzem Mariackim (gdzie znalazł żółtą ciżemkę), a teraz postanowił zapoznać najmłodszych Czytelników z zagadkami historii i sztuki sakralnej.
Autorką książeczki „Mysz Bogumił i tajemnice kościoła” jest Katarzyna Wydra. Wykorzystała ona stary jak świat gatunek bajki zwierzęcej i to właśnie tytułowemu Bogumiłowi oraz nietoperzowi Teofilowi i pajęczycy Tekli powierzyła funkcję przewodników po arkanach sztuki sakralnnej.
Zacheuszki, sygnaturki, poliptyk, gloria promienista, rzygacze – to tylko niektóre z terminów, których przy pomocy niezliczonych rebusów i zagadek uczą nas mądre zwierzątka, po czym zrobią nam teścik, dzięki któremu mamy szansę na otrzymanie certyfikatu poświadczającego tytuł młodszego asystenta myszy kościelnej ze specjalnością detektywistyczną. Wszak lektura tej książki to nic innego, jak przyspieszony kurs myszkowania! :)
***
Dla zainteresowanych miałem egz. tej publikacji, do którego dorzuciłem także koszulkę i inne gadżety portalu Wiara.pl. Zadanie konkursowe było następujące: prosiłem o przesłanie nam biblijnego cytatu, w którym mowa o myszach. Nagrodę otrzymuje:
Anita Dosz z Linii
Gratulacje, komplet prześlemy pocztą
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.