"Obok Julii" to nowa powieść Eustachego Rylskiego, w której pisarz powraca do ważnych motywów swoich wcześniejszych utworów, takich jak honor, odwaga , przywiązanie do tradycji rodzinnych. Książka niedawno trafiła do księgarń.
W swej najnowszej książce "Obok Julii" Rylski zabiera czytelnika do S., na Ziemie Odzyskane. Powieść rozpoczyna się w upalne lato 1963 roku. Główny bohater - 20-letni Janek Ruczaj - pracuje, podobnie jak bohaterowie opowiadań Marka Hłaski, w bazie transportowej. Rylski mógł wykorzystać w powieści własne doświadczenia, po zdaniu matury przez jakiś czas pracował właśnie w takiej bazie, w Sobieszowie niedaleko Jeleniej Góry. Janek Ruczaj jest nieformalnym przywódcą grupy młodych chłopaków, których łączy miłość do prozy Ernesta Hemingwaya. Starają się też kultywować w życiu zasady bohaterów książek tego pisarza, ich umiłowanie przygody, skłonność do ryzyka.
Powieść składa się z dwu części. W pierwszej z nich ("Poranek") poznajemy wypadki, jakie rozegrały się u schyłku upalnego lata 1963 roku, druga ("Południe i reszta dni") przedstawia dalsze losy głównego bohatera (od połowy lat 60. do dziś). Kluczowa postać opowieści - nauczycielka rosyjskiego z jego lat dziecinnych, Julia Neider - jest też postacią najbardziej tajemniczą. Pojawia się niespodziewanie w przełomowych momentach życia bohatera i równie niespodziewanie znika. Niewiele wiadomo o tej najważniejszej kobiecie w życiu Jana Ruczaja, większość informacji to domysły i plotki.
Na tle codzienności prowincjonalnego miasteczka Rylski opowiada o grupie młodych mężczyzn, którzy chcą od życia więcej, niż może im zaproponować rzeczywistość PRL-u. Tworzą rodzaj gangu przyjmując za swego patrona autora "Komu bije dzwon"; aby zdobyć pieniądze i zaznać przygody gotowi są ryzykować spokojną egzystencję. W wątku powieści im poświęconym powracają wartości, o których Rylski pisał już we wcześniejszych książkach - męski honor, odwaga i godność, przywiązanie do tradycji rodzinnych.
Eustachy Rylski jest autorem powieści "Stankiewicz", "Powrót", "Człowiek w cieniu", "Warunek", "Na grobli", zbioru opowiadań "Tylko chłód" a także sztuk telewizyjnych i scenariuszy filmowych. "Obok Julii" opublikowało wydawnictwo Wielka Litera.
12 współczesnych plakatów inspirowanych 12 księgami "Pana Tadeusza".
Kiedy zmartwychwstały Jezus ukazał się po raz pierwszy apostołom, św. Tomasza przy tym nie było.
O metafizyce, Kieślowskim i szatanie, który nie ma ostatniego słowa, opowiada Krzysztof Zanussi.