Powstanie szlak kultury sakralnej

"Na szlaku kultury sakralnej" - to projekt realizowany przez gminę Poronin ze słowacką gminą Szczyrba. Plan utworzenia szlaku, który ma stać się nową atrakcją turystyczną Podtatrza, przedstawili w sobotę na Wiktorówkach w Tatrach przedstawiciele obydwu gmin.

Inauguracja projektu odbyła się w sanktuarium maryjnym na Wiktorówkach w Tatrach - to jedna ze świątyń, która znajdzie się na powstającym szlaku. Szlak architektury sakralnej będzie można zwiedzać na wiosnę przyszłego roku.

"Poprzez utworzenie tego szlaku, chcemy ukazać bogactwo architektury sakralnej na terenie Podtatrza. Ta architektura to część naszej góralskiej tradycji po jednej i drugiej stronie Tatr, a zarazem część kultury duchowej każdego z nas. Ten projekt ma spowodować zadumę, podziw i pokorę, a także uznanie dla tych, którzy swoim talentem i sercem tworzyli te niezwykłe zabytki i pozostawili je kolejnym pokoleniom. Te największe wartości warto pokazywać innym" - powiedział wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Wartość projektu to prawie 38 tys. euro, z czego z funduszy europejskich pozyskano ponad 32 tys. euro. Reszta kwoty pochodzi z budżetu państwa i wkładu własnego gminy Poronin.

Jak wyjaśniła koordynatorka projektu Katarzyna Bafia, w ramach projektu ma powstać ścieżka edukacyjno-turystyczna obejmująca architekturę sakralną gminy Poronin i gminy Szczyrba na Słowacji - kościoły, kapliczki i pracownie twórców ludowych tworzących sztukę sakralną na pograniczu polsko-słowackim. "Przy wszystkich obiektach, które znajdą się na szlaku zostaną umieszczone drewniane, zdobione rzeźbieniami tablice informacyjne" - powiedziała Bafia.

W ramach projektu planowane jest także wydawanie publikacji, albumów i map; powstaną filmy. Wszystkie materiały będą wydane w języku polskim, słowackim i angielskim. Planowane jest także przygotowanie aplikacji na smartfony z informacją o szlaku.

Od 7 do 13 sierpnia w ramach projektu odbędzie się międzynarodowy plener rzeźbiarski, podczas którego sześciu artystów z Polski i sześciu ze Słowacji stworzy drewniane rzeźby świętych patronów parafii z gminy Poronin i gminy Szczyrba. Projekt zakłada także zorganizowanie spotkań instrumentalistów ludowych z obydwu stron Tatr.

Szlak architektury sakralnej w gminie Poronin obejmie sześć zabytkowych świątyń: sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem, Dom Zakonny św. Józefa Oblubieńca w Małem Cichem, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Murzasichlu, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie oraz kościół pw. św. Anny w Zębie.

Po stronie słowackiej szlak architektury sakralnej nie został jeszcze wyznaczony, ale nasi południowi sąsiedzi chcą w nim zawrzeć m.in. ruiny dawnego monastyru.

"Ten projekt jest dla nas bardzo ważny, bo połączy część polskiego i słowackiego dziedzictwa kulturowego. Jeżeli nie będziemy i tym dziedzictwie przypominać, to zapomnimy o nim" - powiedziała Luba Rusnakova z gminy Szczyrba na Słowacji.

Gmina Szczyrba na Słowacji leży u podnóża południowej strony Tatr i obejmuje trzy miejscowości: wieś Szczyrba oraz Tatrzańska Szczyrba i licznie odwiedzane przez turystów Szczyrbskie Jezioro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości