Zima w rytmach karnawału

Propozycje karnawałowe zdominują początek roku w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jak zapowiedział we wczoraj jej dyrektor Jacek Rogala, nie zabraknie także koncertów dla miłośników klasycznego repertuaru.

fred l Fred Astaire. Put it on the Ritz.

"Dwa pierwsze miesiące zdominują propozycje karnawałowe. Będzie między innymi wieczór z muzyką Freda Astaire'a (28 lutego) czy występ Illenyi Katicy - mało znanej w Polsce węgierskiej śpiewaczki, skrzypaczki i tancerki, zdobywającej serca melomanów w wielu krajach świata" - powiedział podczas konferencji prasowej Rogala.

46-letnia Katica wystąpi w Kielcach 24 stycznia. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. W latach 1995-2001 koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych razem z zespołem Budapest, Klezmer Band jako skrzypaczka i wokalistka. Wraz orkiestrą symfoniczną FŚ zaprezentuje m.in. utwory Lehara, Gershwina oraz Liszta.

Wcześniej, bo już w najbliższy piątek kielecka publiczność będzie miała okazję zobaczyć pierwszą z karnawałowych propozycji. W programie koncertu "Przetańczyć całą noc" znajdą się m.in. arie z operetek, piosenki z musicali i filmów w wykonaniu znanej sopranistki Grażyny Brodzińskiej, której towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod batutą Jacka Rogali. Dopełnieniem będą walce Johanna Straussa.

Oprócz wymienionych imprez Filharmonia Świętokrzyska zapowiada także walentynkowy koncert największych przebojów z repertuaru Ewy Demarczyk, Czesława Niemena oraz Marka Grechuty w interpretacji Janusza Radka, któremu również towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna.

Zimą w Filharmonii Świętokrzyskiej nie zabraknie także repertuaru klasycznego. 7 lutego odbędzie się prawykonanie utworu "Entrada concertante" na zespół solistów i orkiestrę skomponowanego na zamówienie FŚ przez pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego 31-letniego Tomasza Jakuba Opałki. "Młody ostrowczanin rozpoczyna właśnie międzynarodową karierę, od roku przebywa w Los Angeles, otwiera się przed nim droga do Hollywood" - podkreślił Rogala.

Na najbliższy kwartał zaplanowano także cztery koncerty kameralne. Najbliższy, 14 stycznia będzie związany z jubileuszem 30-lecia kwartetu smyczkowego "Camerata".

Filharmonia zapowiada także kontynuację stałych, cyklicznych propozycji. Raz w miesiącu odbędą się "Wieczory filmowe". Jeszcze w styczniu zaprezentowany będzie "Pan od muzyki" w reżyserii Christophe'a Barratiera. Niespełna miesiąc później "Pół żartem, pół serio" Billy'ego Wildera. Z kolei w marcu będzie można zobaczyć "Modigliani, Pasja Tworzenia" Micka Daviesa.

W ciągu tego kwartału odbędą się również trzy koncerty familijne przygotowane z myślą o najmłodszych melomanach oraz trzy transmisje na żywo z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Historia Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga sięga 1920 roku, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach.

W 1998 roku Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur.

Od października 2001 roku Filharmonią Świętokrzyska kieruje kompozytor oraz dyrygent Jacek Rogala.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości