Festiwal Beethovenowski

17 koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali znalazło się w tegorocznym programie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Odbędzie się on od 6 do 18 kwietnia w Warszawie.

) Jorge García BEETHOVEN turkish march

Festiwal zostanie zainaugurowany koncertem z udziałem skrzypka Juliana Rachlina, wiolonczelisty Claudio Bohorqueza i pianisty Hinricha Alpersa. Solistom towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Urbańskiego. Publiczność usłyszy poemat symfoniczny "Don Juan" Richarda Straussa, Koncert potrójny C-dur Ludwiga van Beethovena oraz IX Symfonię e-moll "Z nowego świata" Antonina Dvoraka.

"Po raz kolejny, jak co kilka lat, powtarzamy największe utwory patrona naszego festiwalu. W tym roku odbędzie się potrójny koncert muzyki van Beethovena" - zapowiedziała na środowej konferencji prasowej Elżbieta Penderecka, dyrektor generalny festiwalu i prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się pod hasłem "Beethoven i idea wolności".

Wydarzeniem w tym roku będzie występ (11 kwietnia) Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Charlesa Dutoit. W programie koncertu znalazły się III Symfonia c-moll "Organowa" Camille'a Saint-Saensa, uwertura do baletu "Twory Prometeusza" Ludwiga van Beethovena i II Koncert skrzypcowy g-moll Sergiusza Prokofiewa. Solistką będzie skrzypaczka Arabella Steinbacher.

Na festiwalu gościć będzie również Rotterdam Philharmonic Orchestra - pod batutą Yannicka Nezet-Seguina oraz zespoły kameralne Emerson String Quartet i hiszpański Cuarteto Casals. Recitale fortepianowe dadzą Fazil Say i stały gość festiwalu Rudolf Buchbinder, który zagra cztery sonaty fortepianowe patrona festiwalu.

Duet flecisty Massimo Mercellego i pianisty Ramina Bahramiego na koncercie 11 kwietnia wykona cztery sonaty Jana Sebastiana Bacha. Jedyna opera Beethovena pt. "Fidelio" zostanie wykonana w wersji koncertowej 10 kwietnia.

Na tegorocznym festiwalu zostanie wręczona International Classical Music Award (ICMA), którą przyznaje grono krytyków muzycznych reprezentujących 13 krajów na świecie. Nagroda w 2010 r. zastąpiła słynne MIDEM Classical Awards przyznawane podczas targów fonograficznych w Cannes. Od tamtego czasu odbyły się trzy edycje nagrody ICMA, w 2011 r. - w Tampere, w 2012 r. - w Nantes, w 2013 r. - w Mediolanie. Uroczystość wręczenia nagród w Warszawie odbędzie się 12 kwietnia.

W Wielki Piątek 18 kwietnia - na zakończenie festiwalu - publiczność usłyszy dwa utwory Josepha Haydna. Obok Kwartetu smyczkowego d-moll zabrzmi oratorium "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu", które po raz pierwszy wykonano w 1785 lub 1786 r. w Wielki Piątek w Katedrze Santa Cruz w Kadyksie. Na Festiwalu Beethovenowskim kompozycję zagra Leipziger Streichquartett.

"Jak zwykle koncertom towarzyszyć będą kursy mistrzowskie, prowadzone przez prof. Doris Yarick-Cross z Yale University School of Music. Odbędzie się także dwudniowe sympozjum naukowe, poświęcone tematowi festiwalu" - dodała Penderecka.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości