Przewodnik operowy

Czym jest opera? Reliktem przeszłości? A może sztuką „która wskazuje drogę do ludzkiej duszy” – jak w jednym z wywiadów stwierdziła sopranistka Ewelina Szybilska.

Reklama

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazało się niedawno jedenaste już wydanie „Przewodnika operowego” autorstwa Józefa Kańskiego. To bez wątpienia kanoniczna pozycja dla wszystkich wielbicieli opery, ale także znakomita publikacja, po którą sięgnąć mogą i początkujący melomani, próbujący dopiero zagłębiać się w operowe arkana.

Kański – wybitny muzykolog i krytyk muzyczny – poszerzył XI wydanie o 30 nowych haseł. Tym samym, obok takich arcydzieł, jak „Don Giovanni” Mozarta, „Aida” Verdiego, czy „Zygfryd” Wagnera, znalazł się też chociażby „Kupiec wenecki” Andrzeja Czajkowskiego, „Sen nocy letniej” Benjamina Brittena, „Ariadna” Elżbiety Sikory, czy „Sprawa Makropulos” Leoša Janáčka.

Hasła zawierają nie tylko streszczenia librett, ale także m.in. biogramy poszczególnych kompozytorów oraz komentarze do omawianych dzieł. Dzieł, które zakwalifikować można do najróżniejszych muzyczno-scenicznych gatunków i podgatunków, takich jak np. komedia heroiczna, dramat liryczny, tragedia muzyczna, igraszki sceniczne, baśń operowa, opera komiczna, opera biblijna, wodewil…

Na niemal 900 stronach „Przewodnika operowego” znajdziemy więc multum faktów, ciekawostek, ale też tego, co chyba najważniejsze – niesamowitych, fascynujących historii i opowieści, których ludzkość spragniona była od zawsze.

W operowych librettach jest ich bez liku. Józef Kański udowadnia do na każdej stronie swego opus vitae.

***

Poniżej, do posłuchania, utwór „Coro degli zingari” z opery „Trubadur” Verdiego. Kański pisze o niej m.in. tak: „muzyka Verdiego - nadzwyczaj melodyjna, pełna temperamentu i stanowiąca nader wdzięczne pole do popisu dla śpiewaków - wynagrodziła w znacznej mierze niedostatki libretta, toteż premiera Trubadura stała się prawdziwym triumfem kompozytora. W niedługim czasie wszedł Trubadur na stałe do repertuaru teatrów operowych świata”.

Fledermaus1990 Giuseppe Verdi - Il Trovatore - Coro degli zingari (Anvil Chorus)

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Więcej nowości

  Reklama