Święta Wygnanka wreszcie w domu

Ten dzień przejdzie do historii. Ludzie płakali, trzymając w rękach białe kwiaty. Po wiekach tułaczki święta ikona MB Latyczowskiej na stałe została przeniesiona do parafii MB Różańcowej. Na oczach wszystkich obraz został umieszczony w głównym ołtarzu kościoła.

- Przyszłam tu ze wzruszeniem. Nasz kościół staje się sanktuarium poprzez fakt, że zamieszka z nami Matka Boża Latyczowska w cudownym wizerunku, który na stałe trafia do naszej parafii. Mam szczególną miłość i nabożeństwo do Matki Najświętszej, dlatego dzisiaj przyszłam Jej ofiarować modlitwę i białą różę - mówi pani Monika, parafianka kościoła przy ul. Bursztynowej. Razem z tysiącami wiernych przyszła powitać Matkę Bożą w Jej nowym domu. Ze wszystkich stron miasta przybywali ludzie z białymi kwiatami w ręku. Ale już teraz sława cudownego obrazu sprowadza wierzących z różnych stron kraju. - Przyjechaliśmy z Gdańska. Długo staramy się o dziecko, dlatego, gdy usłyszeliśmy od rodziny z Lublina, że jest tu tak niezwykły obraz, postanowiliśmy przyjechać i prosić Ją osobiście o wstawiennictwo i wsparcie - mówią Joanna i Grzegorz.

Wzruszenia przed uroczystością nie krył ks. prał. Józef Dziduch, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. - Wiem, że to wyróżnienie dla nas, że po wiekach tułaczki ten cudowny obraz trafia pod dach naszego kościoła. Razem z nami będzie mieszkać Matka Chrystusa - powiedział przed uroczystością ks. prałat.

Z kościoła przy ul. Bursztynowej wyruszyła procesja na powitanie cudownego obrazu, który uroczyście prowadzono z kościoła Świętej Rodziny. Procesji przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. W ostatnim etapie peregrynacji uczestniczyli także inni biskupi oraz kapłani z całej archidiecezji i parafii lubelskich. Zakonnicy i siostry zakonne, klerycy z seminarium lubelskiego, harcerze oraz przedstawiciele grup i wspólnot oraz mieszkańcy miasta.

- Witamy Cię, Święta Boża Rodzicielko, w progach naszej świątyni, która staje się od teraz Twoim domem - witał Matkę Bożą Latyczowską ks. Dziduch. - Witamy Cię w imieniu chorych, niepełnosprawnych, ludzi na emigracji i tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą tu teraz być. Wnosisz do naszego kościoła Chrystusa - Twojego Syna, Odkupiciela człowieka. Zostań z nami, Matko! - wołał. - Bądź z nami w każdy czas i kształtuj nas swoim wstawiennictwem - dodali parafianie w powitaniu.

- Witam szczególnie bp. Leona Dubrawskiego z diecezji kamieniecko-podolskiej, głównego celebransa Mszy św. Na terenie jego diecezji znajduje się właśnie Latyczów. Chcę powitać prowincjała krakowskiej prowincji dominikanów o. Pawła Kozackiego. Jest tutaj w imieniu zakonu, który przed wiekami otrzymał od papieża Klemensa VIII ten cudowny obraz. Cieszę się obecnością przełożonej generalnej sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny, które w ostatnich latach były strażniczkami tego obrazu. Chcę także powitać ks. prał. Józefa Dziducha oraz wszystkich parafian, którzy z radością przyjęli wieść o przeniesieniu ikony do tego kościoła - powiedział we wprowadzeniu do liturgii abp Budzik.

- W panoramę stolic maryjnych wpisuje się dziś Lublin, miasto na styku religii i kultur, ze swoją bogatą chrześcijańską historią. Dziś przybywa kolejne miejsce kultu Maryi obecnej w tajemnicach Chrystusa i Kościoła, patronującej dziełu nowej ewangelizacji, łączącej Wschód z Zachodem - mówił w homilii abp Budzik. - Maryja jest Królową jako Matka Króla. Jej panowanie nie może być inne od panowania Chrystusa. Jezus nie jest królem na wzór władców tej ziemi. On przyszedł na ten świat nie po to, by Mu służono, ale aby służyć. Tak samo i Maryja. Radujemy się z ukoronowania tej świątyni obrazem Matki Bożej Latyczowskiej, świętej Wygnanki, patronki nowej ewangelizacji w Polsce i na Ukrainie. Módlmy się w intencji tego dzieła. Prowadź nas drogami zbawienia do Twojego Syna - modlił się metropolita lubelski.

W liturgii Mszy św. uczestniczyli także biskupi: Ryszard Karpiński, Stanisław Wielgus, Mieczysław Cisło i Józef Wróbel.

Od dzisiaj wierni całej archidiecezji mogą nawiedzać cudowny obraz Matki Bożej Latyczowskiej w kościele Matki Bożej Różańcowej, który mieści się przy ul. Bursztynowej w Lublinie.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu facebookowym https://www.facebook.com/gosc.lubelski

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości