Wystawa poświęcona XIV-wiecznym kościołom śląskim

Dokumentację architektoniczną osiemnastu XIV-wiecznych śląskich kościołów halowych można zobaczyć od czwartku na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu, Marta Czyż, na wystawie prezentowane są fotografie, rysunki pomiarowe i rekonstrukcyjne dokumentujące rozwiązania architektoniczne zastosowane przy budowie halowych XIV-wiecznych kościołów na Śląsku.

"Wystawa jest efektem wieloletnich badań prof. Hanny Kozaczewskiej-Golasz z Instytutu Historii Architektury Politechniki Wrocławskie" - dodała Czyż.

Rzeczniczka przypomniała, że kościoły o układzie halowym pojawiły się na Śląsku w początkach XIII w., zaś szczególną popularność zyskały w XIV w. "Działający w tym czasie na Śląsku architekci, sięgając do wzorów z różnych krajów, stworzyli własną odmianę gotyku, odznaczającą się przestronnością, asymetrią i dynamiką" - dodała rzeczniczka.

Kościoły halowe są charakterystycznym typem architektury skarlanej w Europie Środkowej w okresie późnego gotyku. W tego typu budowlach nawy są równej wysokości, w przeciwieństwie od bazylik, gdzie nawy boczne są niższe od nawy głównej.

W stolicy Dolnego Śląska przykładem świątyni halowej jest kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku.

Ekspozycję można zwiedzać do 20 marca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości