Otwarcie „Galerii śląskiej sztuki sakralnej”

Kolejna, szósta już ekspozycja stała, zostanie otwarta 20 grudnia w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach.

„Galeria śląskiej sztuki sakralnej” obejmuje dzieła występujące na terenie Górnego Śląska w okresie średniowiecza i później – w dobie renesansu i baroku. Stanowi uzupełnienie kompleksu wystaw umożliwiających poznanie i zrozumienie bogatej oraz wielowątkowej historii Śląska.

Galeria obejmuje cztery wydzielone strefy – przestrzenie ekspozycyjne, w których zaprezentowano obiekty sztuki sakralnej od gotyku po sztukę nowożytną, a także wyroby rzemiosła artystycznego, głównie sprzęty oraz szaty liturgiczne. Dzieła o bogatych wartościach ideowych i artystycznych były niejednokrotnie wykonywane na specjalne zamówienia do śląskich świątyń, głównie w warsztatach Krakowa, Wrocławia i czeskiej Pragi, tym samym świadczą o związkach artystycznych Górnego Śląska z wiodącymi wówczas centrami kulturowymi.

Do najcenniejszych spośród ok. 110 obiektów należy rzeźba Marii z Dzieciątkiem z Knurowa z 1420 roku, reprezentacyjny przykład przedstawień zwanych Pięknymi Madonnami. Odnaleziona w bardzo złym stanie w latach 30. XX wieku w wieży knurowskiego kościoła pw. św. Wawrzyńca, po gruntownej konserwacji jest ozdobą Galerii. Warto zwrócić także uwagę na najstarsze prezentowane dzieło – drewnianą rzeźbę Tronującej Madonny z Dzieciątkiem z 1380 roku – odnalezioną w 1933 roku w Miasteczku Śląskim.   

Aranżacja ekspozycji łączy aspekt historyczny i edukacyjny, sprzyja refleksji i przypomnieniu pierwotnych funkcji zgromadzonych w galerii obiektów. Główna oś wystawy symbolizuje nawę świątyni, na końcu której znajduje się tryptyk gotycki (jako forma ołtarza), a w bocznych przestrzeniach eksponaty nawiązujące do umiejscowienia kaplic. Tworzenie kolekcji rozpoczął prof. Tadeusz Dobrowolski, a wzbogacił ją cenny depozyt Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Dawnym przedmiotom kultu nadano obecnie wymiar eksponatu muzealnego, przy uszanowaniu ich sfery sacrum. Oglądając i kontemplując wiekowe zabytki, można udać się w podróż w przeszłość, do korzeni religii chrześcijańskiej na Górnym Śląsku, do źródeł naszej kultury.

Otwarcie „Galerii śląskiej sztuki sakralnej” 20 grudnia, godz. 19.00, Muzeum Śląskie przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Kurator wystawy: Henryka Olszewska-Jarema

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości