Mini-konkurs: Arka Przymierza

Tron Boga? Symbol Jego wszechobecności? Przedmiot kultu (bezcenne tabernakulum)?

Reklama

A może po prostu zabytkowy obiekt, którego pożądają wszyscy archeolodzy i poszukiwacze skarbów na świecie?

Czym właściwie jest Arka Przymierza? I co się z nią stało?

Między innymi na te pytanie próbuje odpowiedzieć Marina Ricci – autorka pasjonującego dokumentu, który dołączono na DVD do najnowszej książeczki z kolekcji „Ludzie Boga”. 

Włoska reżyser zabiera widzów do Etiopii. To ponoć tam, od tysięcy lat, znajdować ma się Arka Przymierza. Mówią o tym dawne etiopskie legendy, zgodnie z którymi to ludzie Menelika (syna Salomona i królowej Saby) mieli wykraść arkę z Jerozolimy, zaś pomagać miał im w tym sam Archanioł Michał. Obecność arki w Aksum potwierdza także przywoływany w filmie patriarcha Etiopskiego Kościoła Prawosławnego oraz włoski profesor Giuseppe Claudio Infranca, któremu niegdyś dane było oglądać świętą skrzynię na własne oczy.

Jak to się stało, że człowiek z Zachodu został wpuszczony do najbardziej strzeżonych pomieszczeń w aksumskim kościele Matki Bożej z Syjonu, w którym arka ma być przechowywana? Tego Państwu nie zdradzę. To po prostu trzeba zobaczyć samemu. A zapewniam, że warto. Także ze względu na formę tego dokumentu.

Niby Marina Ricci serwuje nam klasyczne rozmowy z ekspertami, ilustrowane zdjęciami obiektów sakralnych i dzieł sztuki, na których ukazano arkę, ale sporo tutaj także ujęć ukazujących koloryt, folklor i egzotykę Etiopii. Dzięki temu (przy okazji) oglądamy też swoisty film podróżniczy ilustrujący „biblijne piękno tej ziemi”, jak mówi sama reżyserka, będąca jednocześnie narratorką swojej opowieści. 

*

Mam dla Państwa książeczkę "Arka Przymierza" z dołączonym do niej dokumentalnym filmem Mariny Ricci. Dziś zadanie konkursowe jest następujące:

Proszę przesłać nam biblijny cytat, w którym mowa o arce

Odpowiedzi - wraz z Państwa danymi pocztowymi, na które będziemy mogli wysłać ewentualną nagrodę - prosimy przesyłać na kultura@wiara.pl. Na maile czekamy do 24 IV. Dzień później, w okienku KONKURSY na głównej stronie portalu Wiara.pl pojawi się link do strony z nazwiskami laureatów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIBLIA, FILM, KULTURA

Wybrane dla Ciebie

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Więcej nowości

  Reklama