Fresk 108 Męczenników

Kaplica Muzeum Powstania Warszawskiego staje się centrum kultu 108 Męczenników II wojny światowej. Powstaje tam fresk pokazujący sylwetki wszystkich wyniesionych na ołtarze blisko 11 lat temu przez Jana Pawła II. Być może w maju zostaną wprowadzone do kaplicy kolejne relikwie męczenników.



Prace nad freskiem rozpoczęły się w 2007 r. Ikonopis Mateusz Środoń zapewnia, że ukończy go do końca tego roku.


W gronie błogosławionych męczenników II wojny światowej są m.in. duchowni ratujący Żydów, teściowa, która oddała swoje życie za ciężarną synową, uwięzieni w obozie koncentracyjnym księża i alumni. Jest także o. Ludwik Mzyk, werbista - magister nowicjuszy w pierwszym polskim nowicjacie werbistów w Chludowie pod Poznaniem, który po hitlerowskich torturach w Forcie VII w Poznaniu, 20 lutego 1940 r. został pobity i rozstrzelany.

Gdzie był Bóg?
Właśnie jemu poświęcone było pierwsze z cyklu nowych spotkań „Niedziela ze świętym”. Spotkanie w 70. rocznicę śmierci błogosławionego poprowadził o. Alfons Labudda SVD, archiwista, uczestnik procesu beatyfikacyjnego o. Mzyki.

- Co miesiąc po Mszy św. w kaplicy pw. bł. Józefa Stanka w Muzeum Powstania Warszawskiego będziemy prezentować sylwetkę jednego z męczenników, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II w 1999 r. - mówi Anna Kotonowicz, rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego. - Ich życie i śmierć były wielkim świadectwem w sytuacjach granicznych. Jeżeli pytamy, gdzie był Bóg w czasie zagłady, to u nich możemy szukać odpowiedzi. Co o nich wiemy? Co nam mówią? W ramach cyklu będziemy przedstawiać sylwetki błogosławionych w realiach czasu, w którym żyli i umierali - zapowiada Anna Kononowicz.

Fresk w kaplicy ks. Stanka
W kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego powstaje obecnie fresk, przedstawiający 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, idących w orszaku. Ich postaci przedstawione są na fryzie otaczającym kaplicę. Jest to dzieło wybitnego twórcy ikon Mateusza Środonia. Urodzony w 1972 r. malarz ikon jest absolwentem Wydziału Grafki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji. Przy klasztorze dominikanów na Służewie w 2004 r. założył Studium Chrześciańskieigo Wschodu i prowadzi warsztaty V ikonograficzne.

Jego dziełem są m.in. polichromie kościoła w Międzylesiu, krzyż św. Franciszka w kaplicy sióstr kapucynek w Siennicy i ikona Trójcy Świętej towarzysząca VII Zjazdowi Gnieźnieńskiemu. W muzealnej kaplicy przechowywane są również relikwie pallotyna, bł. Józefa Stanka, ps. Rudy. Błogosławiony pallotyn także został wyniesiony na ołtarze w 1999 r. Był kapelanem żołnierzy na Czerniakowie. Z wielkim poświęceniem odprawiał Msze św. dla powstańców, słuchał spowiedzi i znosił rannych z pola walki. 23 września, w dniu kapitulacji Czerniakowa, ks. Stanek dostał się w ręce SS. Bity i popychany, został poprowadzony na szubienicę. Zaledwie 28-letni kapłan z pętlą na szyi błogosławił powstańców i ludność cywilną, pędzoną przez Niemców do obozów.

Litania o pokój
Być może w maju, przy okazji kolejnej „Niedzieli ze świętym”, zostaną do kaplicy wprowadzone inne relikwie męczenników II wojny światowej: proboszcza i wikarego z diecezji włocławskiej, ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy.

Od pięciu lat – w każdą niedzielę o godz. 12.30 – w kaplicy pw. bł. Józefa Stanka można uczestniczyć we Mszy św. odprawianej przez kapelana kaplicy ks. Zygmunta Wudarkiewicza, rezydenta parafii Wszystkich Świętych. W każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.30 odbywa się z kolei modlitwa z Litanią do Wszystkich Świętych o pokój i pojednanie między narodami. W kaplicy przechowywany jest także pierścień abp. Gawliny, wieloletniego biskupa polowego WP i powojennego opiekuna Polaków na emigracji, pół roku temu podarowany Muzeum Powstania przez kard. Józefa Glempa.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Niedziela ze świętym” odbędzie się 21 maja po Mszy św. o godz. 12.30. Bohaterami mają być zamordowani w obozie Stutthof księża diecezji gdańskiej, m.in. ks. Bronisław Komorowski i ks. Marian Górecki. Opowie o nich ks. kmdr Ryszard Preuss, uczestnik procesu beatyfikacyjnego jako sędzia rogatoryjny.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości