Chór Aleksandrowa ŚLADAMI JANA PAWŁA II

Tegoroczne koncerty Chóru Aleksandrowa będą mieć olbrzymie znaczenie ze względu na charakter imprezy, której nazwa to „Śladami Papieża Jana Pawła II”.

Reklama

Koncerty odbędą się w dniach 3– 27 października 2007. Chór zaprezentuje część repertuaru, jaki wykonał dla Papieża w Watykanie w roku 2004 w Sali Świętego Piotra z okazji 26 – lecia pontyfikatu Papieża Jana Pawła II.

Występy te zapewne zainspirują widzów do głębszej refleksji.

Chór zaprezentuje się podczas kilkunastu koncertów w największych miastach Polski:

02 X. Białystok
03 X. Białystok
05 X. Łódź
06 X. Warszawa
07 X. Elbląg
08 X. Olsztyn
09 X. Gdańsk
10 X Słupsk
11 X Poznań
12 X Kalisz
13 X Wrocław
14 X Katowice
16 X Kędzierzyn Koźle
17 X Kielce
18 X Bielsko Biała
19 X Tarnów
20 X Krosno
21 X Mielec
23 X Włocławek
24 X Piła
25 X Głogów
27 X Gorzów Wielkopolski
28 X Słupsk


Koncerty Chóru Aleksandrowa okrzyknięte przez media Wydarzeniem Roku 2004, 2005, 2006 zawsze kończyły się sukcesem medialnym, reklamowym i frekwencyjnym.

Koncerty prezentowały najwybitniejsze utwory Rosji i świata, których siła wyrazu, ekspresja, tematyka pozwala konkurować z innymi występami wielu zespołów jakie odwiedzają nasz kraj. Polskie sale koncertowe odwiedziło ponad 150 000 widzów, a relacje z imprez przekazywały najważniejsze opiniotwórcze media ogólnopolskie. Pierwsze koncerty w 2004 roku, także TVP1 oraz TVP2 nazwały występy Chóru Aleksandrowa Wydarzeniem Roku.

Moskiewski Chór Aleksandrowa Czerwonej Armii to zespół najwyższej klasy. „Jak nie zachwycać się giętkością i subtelnością niuansów, czystością dźwięku i jednocześnie harmonijnością!” – z zachwytem pisał o nim francuski kompozytor Georges Orik jeszcze w czasie pierwszych zagranicznych występów zespołu we Francji w 1937 roku. Po trzydziestu latach, kiedy zespół występował w Kanadzie, montrealska gazeta „La press” zanotowała: „Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa bezspornie jest jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert – to fajerwerk wykonawczego mistrzostwa”. Obecnie chórem rozsławionego zespołu kieruje zasłużony twórca sztuki Rosji J.B. Uchow i chórmistrze: zasłużony artysta Rosji I.I. Tupikow i zasłużony artysta Rosji S.A. Sokołow. Chór jest uznawany za jeden z najlepszych męskich chórów na świecie. Demonstruje wysokie mistrzostwo wokalne, a jego różnorodność brzmienia nie ma sobie równych.

Po raz pierwszy w historii zespołu chór przygotował program złożony z rosyjskiej i zagranicznej muzyki sakralnej, który w marcu 1997 roku z zachwytem został przyjęty przez francuskich widzów.

W wieloletniej historii zespołu, wyrosła w nim cała plejada wyróżniających się śpiewaków - solistów. Cały świat zna nazwiska narodowych artystów ZSRR W. Sztiefuca, W. Gawwa i zasłużonych artystów Rosji: S. Iwanowa, P. Bogaczewa, W. Majstruka, B. Miziuka, A. Gwozdieckiego, czy W. Ananiewa. 126 „aleksandrowców” za swą działalność zostało wyróżnionych honorowymi tytułami ( 58-miu spośród nich pracuje w zespole obecnie)..

„Aleksandrowcy” przemierzyli z koncertami całą Rosję, przebywali z występami w ponad 70-ciu krajach świata i wszędzie ich występy odnosiły triumfalne sukcesy.

Zasługi zespołu nagrodzono wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi. Należą do nich: dyplom Światowej Wystawy w Paryżu – Grand Prix (1937 r.), nagrody za rekordowe nakłady nagrań płytowych – „Złote płyty” francuskiej firmy Chard Diu Mondy (1964 r.) i holenderskiej „N. O. S.” (1974r.) oraz „Złoty dyskobol” (1961 r.) przyznany przez francuską akademię nagrań – za najlepszą płytę roku.

W repertuarze zespołu jest ponad 2 tysiące utworów. Są to pieśni narodowych kompozytorów, pieśni ludowe, muzyka sakralna, klasyczne utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów oraz arcydzieła światowej muzyki popularnej.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Autopromocja

Reklama

Reklama

Reklama