Rzymskie MAXXI otwarte

Po 10 latach budowy w Rzymie otwarte zostało słynne MAXXI - Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku, jeden z najnowocześniejszych gmachów na świecie zaskakujący architektoniczną brawurą. Zaprojektowała go znana architekt Zaha Hadid.

Reklama

Po trzech dniach uroczystości inauguracyjnych od niedzieli muzeum przy via Guido Reni będzie otwarte dla zwiedzających. Już w sobotę wejdzie do niego 15 tysięcy osób, które wcześniej zarezerwowały miejsca.

MAXXI to akronim pełnej nazwy w jej angielskim brzmieniu: Museum of the Arts of XXI Century.

Pierwszy projekt muzeum powstał w 1998 roku. Kilka następnych lat pochłonęły dyskusje na temat sensu jego wznoszenia oraz konieczność zmiany planów budowy, zmniejszenia gmachu z powodu kłopotów z funduszami i umocnienia fundamentów w związku z tym, że Rzym leży na terenie sejsmicznym.

Ostatecznie sam gmach wzniesiony nakładem 150 milionów euro został ukończony w listopadzie zeszłego roku i wtedy po raz pierwszy można było go obejrzeć, zanim urządzono w nim muzeum. Już wtedy wywołał ogromne emocje ze względu na swą absolutną, jak się podkreśla, oryginalność.

Spektakularna organizacja przestrzeni, jaką zaproponowała wybitna brytyjska architekt pochodząca z Iraku, robi wielkie wrażenie: to połączenie prostych betonowych ścian i wielopoziomowych konstrukcji wijących się niczym nitki autostrady. Futurystyczny kompleks architektoniczny zachwyca jako jedyne w swym rodzaju miejsce w Rzymie - takie entuzjastyczne opinie dominują na łamach włoskiej prasy.

W interdyscyplinarnym centrum sztuki znajdą się oprócz sal wystawowych także biblioteka, wielki ośrodek multimedialny, księgarnia.

Podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego MAXXI będzie z całą pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych punktów na kulturalnej mapie Wiecznego Miasta.

Bilet wstępu kosztuje 11 euro.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama