Ludowe "Dźwięki Północy"

Norweskiej muzyce ludowej poświęcony będzie rozpoczynający się w niedzielę w Gdańsku festiwal "Dźwięki Północy". W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 30. edycja tej imprezy.

Reklama

"Festiwal od początku prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie" - poinformowała Marta Korga z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, organizującego "Dźwięki Północy".

W tym roku festiwal poświęcony jest Norwegii. "Dzięki wielkiej dbałości o zachowanie swojej tradycji Norwegowie mogą poszczycić się bogactwem oryginalnych zespołów folkowych oraz doskonale wykształconych muzyków" - podkreśliła Korga. Wydarzeniem artystycznym podczas festiwalu będzie spektakl słowno-muzyczny Syngende i et utvida Norden/ Songs of the extended North w wykonaniu najlepszych muzyków norweskiej muzyki folk na czele z Agnes Buen Garnas. Jego ideą jest kwestionowanie elitarności nordyckiej jedności kulturowej.

Spektakl miał swoją premierę we wrześniu 2007 r., a następnie grany był w wielu miejscach w całej Norwegii. Występ na gdańskim festiwalu będzie międzynarodową premierą tego widowiska.

Podczas festiwalu zaplanowano także prezentację norwesko-polskiego projektu "Seabridge" jako oryginalnego połączenia tradycyjnych i unikalnych elementów kultury muzycznej obydwu krajów. Wystąpią w nim polski zespół Kroke oraz norweskie trio Tindra.

W ramach trwającego do 1 sierpnia festiwalu odbędą się także warsztaty muzyczne i wokalne, pokazy filmów etnograficznych oraz konferencja dotycząca muzyki ludowej w systemie edukacji w Polsce i Skandynawii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Więcej nowości

  Reklama