Poeci i mistycy

KAI |

publikacja 15.12.2011 17:56

Poeta David Escobar Galindo z Salwadoru został zwycięzcą XXXI Światowego Konkursu Poezji Mistycznej im. Fernando Rielo. Tę dotowaną 7 tys. euro nagrodę wręczono 13 grudnia w madryckim hotelu Ateneo. Laureat otrzymał ją za wiersz „Hombre hacia Dios“ (Człowiek zwrócony ku Bogu). W tym roku do finału konkursu dotarło 12 poetów z 8 krajów. Zwycięski wiersz wybrano z 271 nadesłanych utworów poetyckich z 34 krajów.

Urodzony w 1943 w mieście Santa Ana Escobar Galindo jest poetą, pisarzem i prawnikiem. Założył i stoi na czle Uniwersytetu im. José Matíasa Delgado i regularnie współpracuje z miejscowym dziennikiem "La Prensa Gráfica". W latach 1990-92 brał udział w pracach rządowej komisji ds. procesu pokojowego, który położył kres wieloletniej wojnie domowej w Salwadorze. Jest członkiem-założycielem Salwadorskiej Akademii Języka, której przewodniczy od 2006. Wygrywał "Igrzyska Kwietne" w Quezaltenango (Gwatemala) w kategorii "poezja" w latach 1980, 1981 i 1983. Jest Zasłużonym Synem swego miasta rodzinnego.

Uchodzi za jedną z najbardziej uznanych i uznanych postaci literatury w swoim kraju. Ogłosił wiele tomów poezji i przygotował liczne antologie poetyckie.

Jury nagrodziło także Luisa Valverde Maldonado z Grenady za dzieło „Cleofás“. Wśród finalistów znaleźli się poeci z Hiszpanii, Koloumbii, USA, Argentyny, Ekwadoru, Portoryko. „Jury podkreśla ogólnie wysoki poziom nadesłanych dzieł i wyjątkową jakość dzieł finalistów“ – podkreślił Jesús Fernández Hernández, przewodniczący Funadacji im. Fernando Rielo.

Wśród członków komitetu honorowego konkursu byli m.in. metropolita Madrytu kard. Antonio M. Rouco Varela, przewodniczący Królewskiej Akademii Nauk Moralnych i Politycznych Marcelino Oreja, a także rektorzy uniwersytetów w Madrycie, Awili i Salamance.

W Światowym Konkursie Poezji Mistycznej im. Fernando Rielo biorą udział twórcy, którzy napisali utwory w języku hiszpańskim lub angielskim o tematyce "wyrażającej wartości duchowe człowieka w ich głębokim znaczeniu religijnym", a które nigdzie do tej pory nie były wydawane. Utwór zgłoszony do konkursu musi liczyć co najmniej 600 i najwyżej 1,3 tys. wersów. Laureatami nagrody byli m.in.: José García Nieto, Luis López Anglada, José Javier Aleixandre, Valentín Arteaga y Rafael Alfaro, Antonio Villaverde Gil (wszyscy z Hiszpanii); Marin Sorescu (Rumunia); Alain Bosquet (Francja); Charles Carrère (Senegal); Daniel Ben Rafael Stawski (Izrael); Takis Varvitsiotis (Grecja); Laureano Albán (Kostaryka); Mateja Matevski (Macedonia); Irma Bettancourt (Chile); Gilbert Gómez ( Peru-Hiszpania).

Inicjator konkursu - Fernando Rielo wyjaśniał: „Poezja jest formą kultury, naznaczoną bezkompromisową duchowością, bez której niemożliwe są owoce pokoju. Ta kulturowa funkcja daje nam definicję. Kultura jest mądrością, która przekształca instytucje życia w system. Jej językiem jest poezja, jej owocem jest pokój. Pokój jest dzisiaj bardziej potrzebny niż kiedykolwiek, dlatego musimy nadal wsłuchiwać się w głos mistyków, i wzbogacać się dzięki ich poezji".

Patron konkursu i fundacji - Fernando Rielo Pardal (1923-2004) był hiszpańskim myślicielem, poetą i działaczem. Tworzył i działał w swej ojczyźnie i w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w Nowym Jorku. Był członkiem wielu instytucji naukowych w Hiszpanii i USA. Zajmował się zagadnieniami ze styku filozofii, kultury i religii. W 1959 r. założył m.in. oryginalną instytucję religijną pod nazwą Idente Missionaries, która ma obecnie prawie 70 ośrodków w 25 krajach. W jej ramach istnieje tzw. Idente School, zajmująca się wyższymi studiami w zakresie nauk humanistycznych oraz z pogranicza tych nauk i religii. Oddzielną organizacją, choć o podobnych celach, jest Idente Youth, łącząca młodych ludzi z różnych krajów, ras i religii wokół najwyższych ideałów kulturalnych i moralnych.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Rielo utworzył w różnych krajach (m.in. Włochy, Filipiny) szereg różnych fundacji i stowarzyszeń kulturalnych, medycznych i humanitarnych. Jedna z nich - nosząca jego imię - od 20 lat przyznaje Światową Nagrodę Poezji Mistycznej.

Jest autorem wielu książek i artykułów o tematyce filozoficznej, kulturalnej i religijnej; założył wielojęzyczne czasopismo "Equivalencias", poświęcone poezji, eseistyce i krytyce literackiej oraz rocznik "Lecture Series on Philospohy, Literature, Education and Music", tworzony we współpracy z uczelniami oraz ośrodkami kulturalnymi i badawczymi na całym świecie.

Rielo miał też związki z Polską i naszymi rodakami na obczyźnie. Ustanowił Nagrodę im. Stanisława Polaka (Stanislaus Polonus Prize) dla studentów polskich uczelni interesujących się kulturą hiszpańską w samej Hiszpanii oraz w Ameryce Łacińskiej i Północnej. Napisał książkę o hiszpańsko-polskich stosunkach kulturalnych.

TAGI: