Wielki Gatsby

pd /Warner Bros. Entertainment Polska

publikacja 17.05.2013 06:16

Nowa ekranizacja słynnej powieści F. Scotta Fitzgeralda.

Cannes SEBASTIEN NOGIER /PAP /EPA Cannes
Fasada hotelu Carlton. Na reklamach promujących "Wielkiego Gatsby'ego" Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan

"Wielki Gatsby" - którego pokazano na otwarcie tegorocznego festiwalu w Cannes - jest dziełem niezwykle pomysłowego scenarzysty, producenta i reżysera Baza Luhrmanna. W adaptacji filmowiec łączy swój charakterystyczny styl tworzenia obrazu i dźwięku oraz sposób budowania opowieści w trzech wymiarach, przedstawiając obraz barwnej epoki jazzu, który jest wierny tekstowi Fitzgeralda, a zarazem aktualny i dzisiaj. W tytułową postać wcielił się Leonardo DiCaprio.

Film "Wielki Gatsby" przedstawia losy niedoszłego pisarza Nicka Carrawaya, który opuszcza Środkowy Zachód i przybywa do Nowego Jorku wiosną 1922 roku, w epoce upadającej moralności, połyskliwego jazzu, królów przemytu alkoholowego i szybujących w górę akcji.

Podążając za swoim amerykańskim snem, Nick zamieszkuje w sąsiedztwie tajemniczego, urządzającego liczne przyjęcia milionera Jaya Gatsby’ego, po drugiej stronie zatoki, nad którą mieszka jego kuzynka Daisy wraz ze swym żądnym romansów, arystokratycznym mężem Tomem Buchananem.

Nicka pochłania czarujący świat niezwykle zamożnych ludzi, ich iluzji, miłości i kłamstw. Obserwując go od środka i z zewnątrz, Nick pisze opowieść o niemożliwej miłości, snach nie na sprzedaż oraz wysokooktanowej tragedii i stawia przed nami lustro, w którym widzimy odbicie naszej współczesności.

- Myślę, że "Wielki Gatsby" jest obecnie bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej - zauważa Douglas Wick, producent i laureat Oscara za "Gladiatora". - W czasie, w którym gospodarka stwarza wielkie szanse, lecz zarazem bywa nieprzewidywalna, wszyscy mamy dojmujące poczucie, że się pogubiliśmy, "Gatsby" mógłby powstać wczoraj. Tak się jednak nie stało. Książka to podróż w inny czas i inne miejsce, do straconego świata oślepiającego uroku, wygórowanych oczekiwań i straconych złudzeń, które, naszym zdaniem, Baz był w stanie przedstawić widzom lepiej niż ktokolwiek inny - kończy Wick.

- Uważam, że Fitzgerald wyczuł silne pęknięcie w moralnej tkance lat 20. XX wieku, rozumiał, że rozwój gospodarczy nie może trwać w nieskończoność - dodaje Luhrmann. - Ta refleksja brzmiała bardzo aktualnie w czasie światowego kryzysu finansowego w roku 2008. Można było dostrzec wyraźną paralelę. Gdy myślę o tym obecnie, to właśnie ten fakt skłonił mnie do nakręcenia Gatsby’ego właśnie teraz i w taki sposób. Przyjechaliśmy do Nowego Jorku, ponieważ chcieliśmy na własną rękę odkryć i zrozumieć owe podobieństwa miejsca, kultury i mentalności między epoką jazzu i naszymi czasami.

Oprócz DiCaprio na ekranie pojawiają się także m.in. Tobey Maguire, Carey Mulligan, Isla Fisher, czy legenda hinduskiego kina, Amitabh Bachchan. Film powstał w technologii 3D i 2D. 

WarnerBrosPL Wielki Gatsby - Oficjalny Zwiastun #2 PL

TAGI: