Szlachta na Śląsku

PAP |

publikacja 13.05.2014 08:22

"Szlachta na Śląsku" - to tytuł polsko-niemieckiego projektu badawczego, którego zwieńczeniem będą trzy wystawy organizowane w polskich i niemieckich muzeach we Wrocławiu, Legnicy i Goerlizt. Ekspozycje będzie można zwiedzać w maju.

Friederike von Reden Riverobserver Friederike von Reden
Portret hrabiny naszkicowany przez jej siostrę, Karolinę

Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Jan Harasimowicz poinformował na konferencji prasowej, że wystawy są efektem polsko-niemieckich badań naukowych prowadzonych w latach 2005-2012. "W ramach tego projektu odbyły się sesje naukowe, opublikowano trzy solidne tomy dotyczące kultury Śląska, powstały rozprawy doktorskie. Zwieńczeniem tego dużego projektu będą trzy wystawy, które będą odbywać się jednocześnie w trzech miastach. To pierwsza tak wielka prezentacja śląskiej kultury" - mówił prof. Harasimowicz.

Pierwsza z wystaw - zatytułowana "Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych" - zostanie otwarta w Muzeum Miedzi w Legnicy 23 maja.

Zostanie tam zaprezentowana historia najważniejszych śląskich rodów książęcych i szlacheckich, dworska kultura i obyczaje - od średniowiecza do połowy XVIII w. Organizatorzy wskazują, że wśród najciekawszych eksponatów prezentowanych na legnickiej wystawie będą: barokowe drzewo genealogiczne rodu Schaffgotschów przechowywane w klasztorze Ojców Pijarów w Jeleniej Górze oraz renesansowy portret Wolffa von Buswoy'a z kościoła w Niedźwiedzicach. Na ekspozycji będzie można zobaczyć też m.in. grafiki, medale, monety, archiwalne dokumenty, rękopisy, broń, meble oraz dawne stroje.

W dwóch muzeach w Goerlizt od 25 maja będzie można zwiedzać ekspozycję "Trwanie pośród przemian. Szlachta Śląska i Górnych Łużyc od XVIII w". Na wystawie zostanie pokazanych kilkaset eksponatów prezentujących styl życia stanu szlacheckiego - codzienne życie w majątkach, wydarzenia towarzyskie, polowania i święta.

We Wrocławiu wystawę organizowaną w ramach projektu będzie można oglądać od 23 maja - w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspozycja pt. "Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden" ma być prezentacją kobiecego oblicza szlachty śląskiej. Organizatorzy - przez postać hrabiny von Reden (1774-1854) z Bukowca, żony pruskiego ministra górnictwa i hutnictwa Friedricha Wilhelma von Reden - chcą pokazać życie ówczesnych szlachcianek, ich zainteresowania i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 9 listopada.

TAGI: