Poradzisz? Godej!

PAP |

publikacja 24.09.2014 23:15

Kampania promująca mowę śląską pod hasłem "Poradzisz? Godej!" została zainaugurowana w środę w Katowicach. Jest to najnowsza inicjatywa stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana, które od siedmiu lat organizuje akcje na rzecz promowania "ślonskiej godki".

Poradzisz? Godej! mat. prasowy Jeśli tylko potrafisz, to mów po śląsku

"Przesłaniem projektu +Poradzisz? Godej!+ jest myśl, że jeśli tylko potrafisz, to mów po śląsku" - powiedział na konferencji prasowej w Katowicach prezes Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Rafał Adamus.

Mowę śląską będzie promować pięć spotów reklamowych, które będzie można obejrzeć w internecie, w tym na specjalnej stronie poświęconej tej akcji - www.godej.pl, czy na portalu YouTube.

Zaprezentowane w środę spoty - jak powiedział Adamus - "prezentują ludzi młodych, wykształconych, którzy nie obawiają się używać godki ślonskiej nawet w oficjalnych sytuacjach, takich jak na przykład egzamin na uczelni, negocjacje biznesowe".

"Dostrzegliśmy, że choć wiele osób deklaruje, że używa ślonskiej godki, to okazuje się, że najczęściej te deklaracje dotyczą domu, a nie miejsc publicznych, takich jak sklepy, urzędy. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać, że mowy śląskiej można używać w różnych sytuacjach. Jeden ze spotów prezentuje na przykład uczestników rajdu samochodowego. Kierowcą jest kobieta, która odzywa się po śląsku do siedzącego obok pilota" - dodał Adamus.

Kolejnym elementem kampanii będą m.in. billboardy i plakaty, które z początkiem października pojawią się na ulicach miast woj. śląskiego i opolskiego.

Kampania jest finansowana z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Łącznie z wkładem własnym stowarzyszenia, budżet kampanii wynosi 190 tys. zł.

"Poradzisz? Godej!", jak informuje stowarzyszenie, jest "rozwinięciem" akcji "Godomy po ślonsku". Akcja zakończyła się w 2013 roku. Rozdano ponad 100 tabliczek z napisem "Godomy po ślonsku" - informujących, że w danej instytucji publicznej, czy firmie można załatwić sprawy w mowie śląskiej. Tabliczki pojawiły się m.in. instytucjach publicznych, sklepach, restauracjach, szkołach, probostwach, targowiskach, kinach, drukarniach, zakładach krawieckich, szpitalach.

Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Poradzisz? Gŏdej! We biurze

TAGI: