Oko w oko z arcydziełem

Bogdan Gancarz

publikacja 10.02.2015 21:11

Jedyny w Polsce obraz El Greca już do obejrzenia w Krakowie. „Ekstazę św. Franciszka” Domenica Theotokopulosa (1541-1614) zwanego El Greco, od 11 lutego można podziwiać w Europeum – oddziale krakowskiego Muzeum Narodowego.

Oko w oko z arcydziełem Bogdan Gancarz /Foto Gość - El Greco potrafił w niezwykły sposób oddać obrazem istotę przeżycia mistycznego - powiedział ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

Malowidło przyjechało do Krakowa z Siedlec, gdzie jest eksponowane na co dzień w tamtejszym Muzeum Diecezjalnym..

- Stajemy oko w oko z arcydziełem. Wg mnie jest to najcenniejszy obraz w polskich zbiorach muzealnych, obok pochodzących z krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich: „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta - powiedziała  Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentując „Ekstazę” wieczorem 10 lutego.

Działający w Hiszpanii El Greco namalował obraz w charakterystycznej dla siebie manierze. Widać  na nim szczupłego mężczyznę w habicie, wpatrzonego w duchowym uniesieniu, w ekstazie mistycznej, w jeden punkt. Nad nim widać skłębione, groźne chmury. Przed nim leży zaś czaszka, jako symbol nietrwałości życia ludzkiego.

- Fenomenalna kompozycja, niepowtarzalna kolorystyka i nadzwyczajna pewność ręki, widoczna w pociągnięciach pędzla, pozwalają bez wątpliwości określić autorstwo dzieła - powiedział ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

- „Ekstaza” rzadko opuszcza Siedlce. Prezentacja krakowska jest dopiero druga z kolei, po ubiegłorocznej ekspozycji warszawskiej - dodał ks. Mirończuk.

Zachwytu nad obrazem nie krył Janusz Wałek, kierownik Działu Malarstwa Europejskiego MNK.

- To jeden z nielicznych obrazów-gwiazd na polskim firmamencie muzealnym. Ekstaza w ścisłym znaczeniu to wychodzenie poza stabilny, ustalony obszar.  Dla człowieka głębokiej wiary takim wyjściem będzie silne przeżycie religijne kontaktu z osobą Boską. To spotkanie jest czymś co nie mieści się w naszym rozumowaniu codziennym. Ekstazę mistyczną św. Franciszka El Greco pokazał w sposób doskonały. Na kawałku płótna stworzył obraz który zachwyca i poraża - stwierdził J. Wałek.

W pokazie „Ekstazy” wzięli również udział m. in. prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz siedlecki rodak, Honorowy Obywatel tego miasta, o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca.

Okoliczności odkrycia samego obrazu i jego autorstwa przypominają powieść detektywistyczną. W 1964 r. dwie młode historyczki sztuki z Instytutu Sztuki PAN: Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska , zawitały do Kosowa Lackiego, wsi położonej na skraju Mazowsza i Podlasia. Na plebanii, w pokoju proboszcza zobaczyły stary, sczerniały obraz.

„Był duży, ciemny, zniszczony, w jednym rogu miał rozdarcie, ale było w nim coś intrygującego i pociągającego” – wspominała dr Galicka.

Nie wiadomo w jaki sposób malowidło trafiło do Polski. Obraz trafił do Kosowa Lackiego przed wojną wraz z proboszczem ks. Franciszkiem Dąbrowskim. Został zakupiony w 1927 r. w jednym z warszawskich antykwariatów. Nie znano wówczas jego prawdziwego autorstwa. W Kosowie również popadł z czasem w zapomnienie i leżał wraz z niepotrzebnymi rupieciami we wnętrzu dzwonnicy. Przed spaleniem uratował go proboszcz ks. Władysław Stępień, oprawiając w ramy i wieszając w swoim pokoju.

Tam zobaczyły go odkrywczynie. Z czasem zaczęły przypuszczać, że tematyka i styl wskazują, że XVI-wieczne malowidło mogło wyjść spod pędzla malarza czołowego malarza ekstaz mistycznych – El Greca. Środowisko historyków sztuki przyjmowało jednak ich przypuszczenia z niedowierzaniem. Potwierdziły się one dopiero w 1974 r., gdy w rezultacie gruntownej konserwacji obrazu, na zgięciu płótna, pod autorską sygnaturą „A van Diick”, znaleziono starszy podpis – „Dominikos Theotoko...”. Teraz nie było już wątpliwości, że autorem jest słynny malarz.

Obraz znalazł się potem w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Długo nie był jednak eksponowany. Obawiano się, że może zostać zabrany do zbiorów państwowych. Od 2004 r. „Ekstaza św. Franciszka” znajduje się w stałej ekspozycji siedleckiego Muzeum Diecezjalnego.

„Ekstazę św. Franciszka” można będzie oglądać w Ośrodku Kultury Europejskiej „Europeum” (Kraków, pl. Sikorskiego 11) do 22 marca.

W kolejne czwartki od 12 lutego do 19 marca w Europeum będą się odbywały o godz. 18.00 spotkania, poświęcone obrazowi i jego twórcy. 12 marca dr Izabella Galicka, współodkrywczyni słynnego malowidła opowie o kulisach tego odkrycia w trakcie prelekcji „50 lat z El Grekiem”. Dzieje odkrycia obrazu”.