Wizja humanisty

GN 32/2017 |

publikacja 10.08.2017 00:00

Wspaniała wizja nieba umieszczona w złocistej kopule dominuje nad całą kompozycją.

Francesco Botticini
Wniebowzięcie Maryi tempera na desce, 1475–1476
National Gallery, Londyn Francesco Botticini Wniebowzięcie Maryi tempera na desce, 1475–1476 National Gallery, Londyn

Zacznijmy jednak oglądać ten obraz od dołu, gdzie apostołowie nachylają się nad otwartym grobem Maryi i zamiast Jej ciała znajdują w nim białe lilie – maryjny symbol. Teraz popatrzmy w górę. Zobaczymy tam Maryję klęczącą przed tronem Chrystusa. Właśnie za Jego sprawą została Ona wzięta do nieba. Jezus błogosławi swej Matce i trzyma w ręce otwartą księgę, w której są wypisane pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu – alfa i omega. Oznacza to, że wszechmocny Bóg jest początkiem i końcem wszystkiego. Tron Zbawiciela znajduje się w prostej linii nad grobem. Zwycięstwo Jezusa nad śmiercią umożliwiło bowiem wniebowzięcie Maryi.

Wokół Chrystusa artysta namalował dziewięć kręgów anielskich podzielonych na triady. Najbliżej Boga znajduje się triada Kontemplacji (Serafini, Cherubini i Trony), nieco dalej triada Kosmosu (Panowania, Moce i Potęgi), a najdalej triada Świata (Księstwa, Archaniołowie i Aniołowie). Pomiędzy aniołami znajdują się postacie świętych.

Spójrzmy jeszcze raz na ziemię, gdzie za plecami apostołów z prawej i lewej strony klęczą dwie osoby. To fundator dzieła, Matteo Palmieri, i jego małżonka Niccolosa de Serragli. Palmieri (1406–1475) był wybitnym florenckim humanistą, erudytą, pisarzem i poetą. Historycy sztuki sądzą, że to on był autorem koncepcji kompozycji dzieła, które zlecił malarzowi. Obraz miał dekorować jego kaplicę nagrobną w kościele San Pier Maggiore we Florencji. Chóry anielskie mają w tej koncepcji być wzorem dla idealnie zarządzanego państwa, przedstawionego w poemacie Palmieriego „Città di Vita” (Miasto Życia). W tym znaczeniu Serafini, Cherubini i Trony to „doradcy władcy”, Panowania, Moce i Potęgi – „członkowie rządu”, a Księstwa, Archaniołowie i Aniołowie – „pracownicy poszczególnych ministerstw”.

Leszek Śliwa

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.