Swój chłop

Andrzej Grajewski

GN 35/2017 |

publikacja 31.08.2017 00:00

Dlaczego Jerzemu Ziętkowi postawiono pomnik w III RP? Czy ci, którzy go chwalą, wiedzą, że jako jedyny dygnitarz partyjny w PRL brał osobiście udział w wyrzuceniu biskupów katowickich z ich diecezji – ramię w ramię z funkcjonariuszami bezpieki?

Pomnik Jerzego Ziętka powstał w 2005 roku. Inicjatorzy jego postawienia mogli nie wiedzieć o osobistych winach katowickiego wojewody, ale przecież musieli zdawać sobie sprawę, że jako polityk i działacz państwowy ponosi pełną odpowiedzialność za łajdactwa i draństwa, jakie w tamtych czasach były na porządku dziennym. Spór o osobę gen. Ziętka jest więc sporem o ocenę całej epoki PRL. Józef Wolny /Foto Gość Pomnik Jerzego Ziętka powstał w 2005 roku. Inicjatorzy jego postawienia mogli nie wiedzieć o osobistych winach katowickiego wojewody, ale przecież musieli zdawać sobie sprawę, że jako polityk i działacz państwowy ponosi pełną odpowiedzialność za łajdactwa i draństwa, jakie w tamtych czasach były na porządku dziennym. Spór o osobę gen. Ziętka jest więc sporem o ocenę całej epoki PRL.

Ustawa dekomunizacyjna, nakazująca zmianę nazw ulic oraz urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, mostów i placów, noszących dotąd nazwę osób propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, została uchwalona w przekonaniu, że przestrzeń publiczna kreuje wzory i pożądane postawy, a więc ma także wymiar edukacyjny. Celem jest zbudowanie w niej czytelnych znaków, mających określać naszą tożsamość z perspektywy państwa wolnego, suwerennego, biorącego pełną odpowiedzialność za kształtowanie własnej tradycji i kanonu wartości. Czy w tym kanonie jest miejsce także dla gen. Jerzego Ziętka? Człowieka, który rządził Śląskiem już w najgorszych czasach stalinowskich, czasach prześladowań duchowieństwa, w których osobiście brał czynny udział?

Dostępne jest 5% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.