Anielska tarcza

Leszek Śliwa

GN 39/2017 |

publikacja 28.09.2017 00:00

Ten obraz to wykonana z dużym wdziękiem malarska instrukcja dla dzieci, tłumacząca, jak działa Anioł Stróż.

Domenico Zampieri, 
zwany Domenichino 
Anioł stróż 
olej na płótnie, 1615–1641
Muzeum Pałacu Króla Jana III 
Wilanów Domenico Zampieri, zwany Domenichino Anioł stróż olej na płótnie, 1615–1641 Muzeum Pałacu Króla Jana III Wilanów

Widzimy go, jak stojąc tuż za dzieckiem, palcem wskazuje w górę, na niebo, gdzie znajduje się Trójca Święta, przedstawiona wśród chmur w złocistym blasku. Dziecko, podążając za sugestią anioła, składa ręce do modlitwy i podnosi oczy w górę. Jednocześnie czujny anioł zasłania dziecko potężną tarczą przed zakusami diabła. Uzbrojony w widły zły duch próbuje znaleźć gdzieś jakąś szczelinę w tej ochronie, by dotrzeć do dziecka i zacząć je namawiać do grzechu. Na razie, dzięki aniołowi, dziecko nawet nie dostrzegło diabła.

Obraz znajduje się w zbiorach wilanowskich, ponieważ kupił go do swej kolekcji Stanisław Kostka Potocki (1755–1821), wybitny polski polityk, literat i znawca dzieł sztuki, od 1799 roku właściciel pałacu w Wilanowie. Przez dłuższy czas uważano, że nie jest to oryginalne dzieło Domenichina, słynnego włoskiego malarza, tylko XVIII-wieczna kopia sygnowanego przez artystę oryginału, który obecnie znajduje się w Museo Nazionale Capodimonte w Neapolu. Krystyna Gutowska-Dudek z wilanowskiego muzeum przekonywająco dowodzi jednak, że obraz z polskiej kolekcji również jest dziełem mistrza, aczkolwiek prawdopodobnie dokończonym przez jego współpracowników lub uczniów. Dzieło przechowywane w Neapolu zostało już około 1708 roku obcięte u góry, w partii nieba. Tymczasem obraz wilanowski, jak podczas jego konserwacji odkryli polscy specjaliści, odsłaniając postacie Trójcy Świętej, jest kompletny. Nie mógł więc powstać w XVIII wieku jako kopia dzieła z Neapolu, bo wówczas również byłby niekompletny.

Leszek Śliwa

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.