Recenzje

GN 50/2017 |

publikacja 14.12.2017 00:00

Ks. Piotr Pawlukiewicz, 
ks. Bogdan Kowalski
Czarny humor
RTCK
Nowy Sącz 2017
ss. 160 Ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Bogdan Kowalski Czarny humor RTCK Nowy Sącz 2017 ss. 160

Książki

Jest radość, ojcze

Trudno o poważną recenzję tak cudownie niepoważnej książki autorstwa poważnych księży. Ks. Piotr Pawlukiewicz (słynny kaznodzieja) i ks. Bogusław Kowalski (proboszcz w praskiej katedrze) opowiadają anegdoty wzięte z życia parafialnego. „Czarny humor” bawi znakomicie. Pokazuje księży jako facetów lubiących śmiech, niebojących się opowiadać o swoich wpadkach. Ten humor emanuje sympatią do ludzi. Można podarować tę książkę pod choinkę jakiemuś antyklerykałowi. A nuż coś w nim pęknie... Jedna z kobiet po przesłuchaniu audiobooka z tymi tekstami napisała, że powinno się do nich dołączać komplet pampersów, bo można posikać się ze śmiechu.

ks. Tomasz Jaklewicz

Powrót do niewinności

Nigdy nie jest za późno na przemianę życia. Bóg zawsze czeka na nasze „tak”. Irlandczyk – alkoholik, abstynent, apostoł trzeźwości, pionier AA – sługa Boży Matt Talbot jest tym optymistycznym znakiem, że każdy może powrócić do niewinności dziecka. „Im bardziej zbliżał się do Boga, tym bardziej doświadczał wewnętrznej walki” – czytamy w biografii. Walka okazała się jednak zwycięska, a „postęp jego duchowości następował proporcjonalnie do jego modlitwy”. Oprócz historii życia nawróconego alkoholika czytelnik znajdzie w książce zbiór cennych modlitw dla uzależnionych oraz kilka świadectw. Matt Talbot działa!

Dobromiła Salik

Płyty

Gwiazdka z nieba

Uwaga! Zajmujemy miejsca w samolocie obok chóru TGD, zapinamy pasy i ruszamy w świat. Do Stanów, Brazylii, Izraela, Australii i zachodniej Europy. Po co? By razem, głośno i wyraźnie, pośpiewać kolędy. Obok nas na fotelach zasiedli: Kasia Cerekwicka, Kuba Badach i Piotr Cugowski.

Album „Kolędy świata 2” nagrany jest z rozmachem. Znajdziemy w nim nie tylko kolędy, ale i zapierające dech w piersiach wykonanie „Mojego lądu” oraz błogosławieństwo po hebrajsku. Niebawem będziemy mieli okazję posłuchać, jak materiał sprawdzi się w praniu, bo grupa rusza na tradycyjne betlejemskie tournée.

Marcin Jakimowicz

Nie z tej ziemi

Jessica, bohaterka filmu, kocha Toma, ale dzieli ich wiara. Ma nadzieję, że Tom się nawróci, uwierzy w Jezusa i będą mogli się pobrać. Jednak nie wszystko układa się po jej myśli. Podjęta przez reżysera próba nakręcenia chrześcijańskiej komedii romantycznej okazała się porażką. Nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, deklaratywność nieprzystająca do akcji, rozłażące się wątki i, w większości, amatorska obsada – to najbardziej rzucające się w oczy „zalety” filmu. A prawdziwą grozę budzą nauki o demonach, jakich udziela Jessice pastor, jej duchowy przewodnik.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.