Recenzje

GN 2/2018 |

publikacja 11.01.2018 00:00

Martin Buber
Obrazy dobra i zła
Fundacja Instytut Globalizacji
Gliwice 2017
ss. Martin Buber Obrazy dobra i zła Fundacja Instytut Globalizacji Gliwice 2017 ss.

KSIĄŻKI

Buber o dobru i złu

Martin Buber (1878–1965), żydowski filozof, badacz chasydyzmu, filozof dialogu, w książce „Obrazy dobra i zła” podejmuje jedno z najbardziej podstawowych pytań. Zastanawia się nad tym, czym jest dobro i zło. Sięga do opowieści z Księgi Rodzaju, odwołuje się też do mitów perskich. Styl Bubera nie należy do łatwych. To gęsty tekst. Sporo tu ciekawych intuicji, jak np. ta, że dobro to ukierunkowanie ludzkiego życia na cel, a zło to chaos, brak kierunku i tego konsekwencje. Zadaniem człowieka jest scalenie serca tak, by życie zmierzało do celu. Lektura inspirująca, choć Buber mówi raczej językiem filozofa niż językiem wiary.

ks. Tomasz Jaklewicz

Futbol na celowniku

Gadocha, Lubański, Deyna, Kostak i wielu innych tworzyli historię polskiego futbolu. Ta historia ma również swoje ciemne strony. Futbol, jak cały powojenny sport, znalazł się pod nadzorem „fachowców” niemających ze sportem nic wspólnego. Książka odkrywa sensacyjne epizody dotyczące działań najpierw UB, a później SB i MO, które miały na celu pozyskiwanie informatorów w środowisku piłkarskim. „Polscy futboliści byli raczej beneficjentami niż ofiarami systemu” – pisze Majchrzak. Cieszyli się przywilejami, ale cały czas byli pod nadzorem służb, z którymi toczyli swoiste pojedynki. Z jakim wynikiem? O tym w książce Majchrzaka.

Edward Kabiesz

PŁYTY

Jak wygrać małżeństwo?

Ksiądz Mirosław Maliński jest duszpasterzem akademickim, pracownikiem poradni rodzinnej. „Małżeństwo od kuchni” to zapis jego sześciu konferencji przygotowujących do małżeństwa. Dostajemy zestaw konkretnych życiowych „przepisów” na udane małżeństwo. Mowa jest np. o różnicach między mężczyzną a kobietą, o dialogu, o seksie przed ślubem, o wychowaniu dzieci. Słuchamy duszpasterza, który mówi z doświadczenia, odwołując się też często do wiedzy psychologicznej. Mówi ciekawie, lekko, przekonująco. Zabrakło mi mocniejszego podkreślenia, że bez Boga małżeństwo ma małe szanse na przetrwanie.

ks. Tomasz Jaklewicz

30 lat minęęęło…

Na półki sklepowe trafił drugi box zbierający albumy kapeli dowodzonej przez Wojtka Waglewskiego. Pierwsza część antologii ukazała się przed dwoma laty. W pudełku znajdziemy pięć zremasterowanych albumów: „Zapłacono”, „Rapatapa-to-ja”, „Flota zjednoczonych sił – najlepsi śpiewają Voo Voo”, „21”, na którym zespół wykonuje swoje najbardziej znane utwory w aranżacji symfonicznej z orkiestrą AUKSO, i płytę sprzed dekady „Samo Voo Voo”. Bonusem jest pierwszy zarejestrowany koncert grupy i występ „Voo Voo w kamieniołomach” zagrany z okazji dziesięciolecia istnienia kapeli.

Marcin Jakimowicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.