Recenzje

GN 3/2018 |

publikacja 18.01.2018 00:00

Ks. Józef Tischner
Krótki przewodnik po życiu
Wydawnictwo Znak 
Kraków 2017
s. 220 Ks. Józef Tischner Krótki przewodnik po życiu Wydawnictwo Znak Kraków 2017 s. 220

KSIĄŻKI

O życiu po życiu

Tytuł zbioru wcześniej nie publikowanych w książkach tekstów trafnie oddaje myśl filozoficzną ks. Józefa Tischnera. W centrum tej myśli zawsze jest człowiek z bagażem codziennych trosk i nadziei. Światło dzienne ujrzały nareszcie fragmenty mniej znanych wykładów, przemówień, artykułów czy konferencji kapłana i filozofa. Są też kazania – jasne i mądre.

Ks. Tischner zawsze pilnował słów, aby nie odleciały zbyt daleko od życia. Dom, miłość, wychowanie, praca, cierpienie, śmierć, nadzieja – w następujących po sobie blokach tematycznych wręcz kipi od sentencji godnych zanotowania.

Piotr Sacha

Małżeństwo we troje

Związek małżeński jest jak roślina: pielęgnowana – rozwija się, zaniedbywana – obumiera. Jeśli chcemy pogłębiać więź ze współmałżonkiem, musimy poświęcać temu czas, wkładać w to wysiłek – przekonuje Elżbieta Kopocz, która od 30 lat zajmuje się tematyką małżeństwa i rodziny. Jej najnowsza książka „Niecodzienna codzienność małżeństwa” nie jest jednak zbiorem dobrych rad ani cudownym przepisem na rodzinne szczęście, ale historią zaczerpniętą z życia autorki; świadectwem, które może zainspirować wielu. A jego myślą przewodnią jest ta, by małżeństwo przeżywać… we troje. Czyli z Bogiem.

Szymon Babuchowski

PŁYTY

Na ratunek

Drugi z serii filmów nakręconych według powieści Giovanniego Guareschiego. Ich bohater nie jest zwykłym księdzem. Rozmawia bezpośrednio z Jezusem, który musi czasem hamować jego zbyt agresywne poczynania w stosunku do burmistrza komunisty i jego zwolenników. W pierwszym filmie serii krewki proboszcz został wysłany na inną placówkę. Jednak społeczność domaga się jego powrotu, a w dodatku miasteczku i okolicom zagraża katastrofalna powódź. Bezowocne wysiłki antagonisty księdza, burmistrza Peppone, by uratować miasteczko, sprawiają, że zwraca się on o pomoc do swego odwiecznego wroga.

Edward Kabiesz

Woda życia

Ta studnia jest naprawdę głęboka. Kryje się w niej woda inna niż w większości źródeł w okolicy. Oczyszcza stare schematy myślenia i działania, odnawia to, co skostniałe i co wydaje się już pozbawione życia. Krakowski Głos na Pustyni wydał krążek, na którym zebrano niektóre konferencje poruszające ludzi modlących się przy ulicy Łokietka. Na podsumowaniu roku znajdziemy 14 wykładów (m.in. o. Mariusza Orczykowskiego, Karola Sobczyka, Łukasza Naumana, Krzysztofa Demczuka, o. Wita Chlondowskiego, Andrzeja Sionka, Jacka Weigla i s. Bogny Młynarz).

Marcin Jakimowicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.