Recenzje

Gość Niedzielny 06/2018 |

publikacja 08.02.2018 00:00

Jerry B. Jenkins, 
James S. MacDonald
Pergaminy
Wydawnictwo Święty Wojciech
Poznań 2017
ss. 465 Jerry B. Jenkins, James S. MacDonald Pergaminy Wydawnictwo Święty Wojciech Poznań 2017 ss. 465

KSIĄŻKI

Fascynacja

Przepis na bestseller: archeologia chrześcijańska, pełnokrwiści bohaterowie, niebezpieczeństwo, starożytna tajemnica. Intryga „Pergaminów” prowadzi nas między współczesnością a Rzymem Nerona. W każdym miejscu i czasie spotykamy żywych ludzi z własną osobowością, pragnieniami, nadzieją. Postać św. Pawła fascynowała wielu twórców. Z książki Jerry’ego B. Jenkinsa i Jamesa S. MacDonalda możemy się dowiedzieć dlaczego. Ukazuje go ona jako człowieka zdolnego poruszać serca, który zawierzając życie Bogu, wzywa swoich słuchaczy – i czytelników – do dokonania tego samego wyboru.

Katarzyna Solecka

Czułość na krawędzi

To wiersze pełne czułości rodzącej się w poczuciu kruchości życia. Wiele z nich jest rozmowami z bliskimi przebywającymi już po drugiej stronie. Inne – mówią o nas, „bawiących się jeszcze w życie”.

Słowo „jeszcze” często pojawia się w tej książce, podkreślając tymczasowy status naszego bycia na ziemi. Jesteśmy więc „na krawędzi światów” – jak czytamy w pięknym wierszu o umieraniu ojca. Z kolei w utworach dedykowanych wnukowi pojawia się wielka afirmacja odradzającego się życia. Wszystko razem czyni tę lekturę bardzo poruszającą.

Szymon Babuchowski

PŁYTY

Bardzo ważny głos

Darek Malejonek nie mógł lepiej wstrzelić się z tą płytą. Trafił w sam środek gorącej dyskusji, która przetacza się przez światowe media. Album „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” jest głosem w tej debacie. Przypomnieniem, właściwym postawieniem akcentów, rzuceniem światła na tonącą w mroku rzeczywistość.

Choć Rzeczpospolita – zwana przez wieki „paradisus Iudaeorum”, czyli rajem dla Żydów – stała się jedynym krajem w Europie, w którym za pomoc w ich ratowaniu płaciło się śmiercią, to właśnie Polacy stanowią największą grupę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (na 20 tysięcy medali w Yad Vashem blisko 7 tysięcy przyznano Polakom). To krótkie jednozdaniowe przypomnienie dla przyzwyczajonych do narracji „Pokłosia”.

Nowy album Maleo Reggae Rockers przybliża mroczną rzeczywistość Holocaustu i niezwykłą odwagę Polek ratujących przed zagładą uciekinierów z getta. To kontynuacja projektu „Panny wyklęte”, który zaowocował już czterema płytami („Morowymi pannami”, „Pannami wyklętymi” i dwoma krążkami „Panny wygnane”). Imponujący jest sam „spis lokatorek”, które nagrały krążek: Aleksandra Nowak, Angelika Korszyńska-Górny, Ania Rusowicz, Anna Szafraniec, Anna Witczak-Czerniawska, Basia Pospieszalska, Dore, Fala, Gonix, Kasia Malejonek, Kasia Moś, Katarzyna Cerekwicka, Katarzyna Groniec, Lilu, Mona, Olga Szomańska i Renata Przemyk.

Marcin Jakimowicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.