Najważniejsze filmy o męce Chrystusa z początków kina

publikacja 10.06.2005 12:25

„La Passion", reż. Georges Hatot, film zrealizowany w wytwórni braci Lumiere, Francja 1897

Składająca się z szeregu obrazów opowieść o życiu i męce Chrystusa. Jak w wielu późniejszych filmach na tle statycznych, przeważnie malowanych obrazach pojawiały sią sztywne postaci, w udrapowanych szatach, perukach, z przylepionymi brodami.


La Passion de Jesus Christ, reż. Ferdynand Zecca i Lucien Nonguet, Francja(1902-1905)

Film zrealizowany dużym nakładem kosztów należał do najpopularniejszych i najczęściej wyświetlanych przez długie lata filmów wytwórni „Pathe”. Jeszcze w latach 50. pokazywały go w okresie Wielkanocy małe kina parafialne we Włoszech i Francji.


Vie du Christ ("Życie Chrystusa"), reż. Victorin Jasset, Francja 1906

20 - minutowy film przedstawiał narodziny, życie i śmierć Jezusa w 25 scenach. W swoich czasach był to film zrealizowany nakładem dużych środków finansowych, niektóre elementy kadrów były kolorowane(np. gwiazda).


Od żłobka do krzyża (From manger to the cross), reż. Sidney Olcott; wyk: Robert Henderson-Bland(Jezus dorosły), Percy Dyer(Jezus, chłopiec), Gene Gauntier(Maria, matka Jezusa), Alice Hollister(Maria Magdalena); USA 1913. Film wyświetlano także pod tytułem Od żłobka do krzyża, albo Jezus z Nazaretu.

Film trwał 60 minut i był jednym z pierwszych amerykańskich pełnometrażowych filmów fabularnych. Było to superprodukcja kręcona w Egipcie i Ziemi Świętej, która w statycznych obrazach przedstawiała życie Chrystusa. Kostiumy do filmu uszyto opierając się na cyklu akwarel Jamesa Tissot zatytułowanych „Życie Pana Naszego, Jezusa Chrystusa" wystawionych w 1894 roku.

Realizatorzy nie ustrzegli się wielu anachronizmów i tak np. Jezus, Maria, jego matka i św. Józef siedzą w Egipcie w okolicy piramid i Sfinksa z uszkodzonym nosem. W czasach Jezusa Sfinks miał cały nos, a uszkodzony został między VII a X wiekiem. Film trzykrotnie później pojawiał się w specjalnie opracowanych wersjach.

W 1919 roku przygotowano nowe, 6-aktowe wydanie, w 1938 przygotowano wersję ze ścieżką muzyczną i narracją, a w 1994 opierając się na wydaniu z 1919 roku wypuszczono specjalną wersję na video. Ma ona nowy organowy podkład muzyczny, który skomponował i wykonuje Timothy Howard.