Recenzje

GN 08/2018 |

publikacja 22.02.2018 00:00

Claudio Strinati
Rafael
Jedność
Kielce 2017
ss. 360 Claudio Strinati Rafael Jedność Kielce 2017 ss. 360

KSIĄŻKI

Portret geniusza

Spod jego pędzla wyszły najpiękniejsze wizerunki Madonny. Jego imię wymienia się jednym tchem obok dwóch największych geniuszy renesansu – Leonarda da Vinci i Michała Anioła. Twórczość Rafaela – bo o nim mowa – zasługiwała na tak piękny album. Ukazał się nakładem wydawnictwa Jedność. To potężne dzieło wyróżnia się niezrównanej jakości reprodukcjami obrazów mistrza z Urbino. Strona wizualna nie jest jednak jedynym atutem książki. Również tekst włoskiego historyka sztuki Claudio Strinatiego, pisany z pasją i znawstwem, oświetla koleje życia genialnego malarza i konteksty historyczne, w jakich powstawały jego dzieła.

Leszek Śliwa

W gąszczu

Udana próba pokazania, gdzie mogą zaprowadzić własne ambicje, pragnienia, poczucie wyjątkowości. Zdolny i pracowity chłopak opuszcza prowincję, by w rzeczywistości stolicy zawalczyć o swoje. Chce zdobyć pieniądze, uznanie, pozycję. Ląduje jako szeregowy pracownik supermarketu. Tymczasowo oczywiście. Staszkowi bowiem wydaje się, że wie, ile może kosztować lepsze życie. Jest gotowy tę cenę zapłacić.

Czy lepsze życie okaże się jednak życiem dobrym? Co – i kto – w tej nierównej walce stoi po naszej stronie? Czy za dobro warto zapłacić sobą? Zaskakująca puenta tej historii.

Katarzyna Solecka

PŁYTY

Żarliwie

Można różnie oceniać postać Marcina Lutra, ale nie sposób odmówić żarliwości jego pieśniom. Spod pióra ojca reformacji, który pisał nie tylko teksty, ale i muzykę – wyszło takich dzieł ponad trzydzieści. Osiem z nich wzięła na warsztat Jola Literska, wokalistka obdarzona ciekawą barwą głosu. Folkowy sposób śpiewania i smyczki, również nawiązujące do muzyki ludowej, zderzają się na tej płycie z rockowymi gitarami, czyniąc całość bardzo intrygującą. Krążek zamyka ewangelicki hymn „Warownym grodem jest nasz Bóg”, który w tym wykonaniu brzmi jednak bardziej medytacyjnie niż hymnicznie.

Szymon Babuchowski

Chwile

Rok 2018 rozpoczął się rozkwitem płyt z utworami ­Claude’a Debussy’ego. 25 marca przypada setna rocznica śmierci kompozytora. Pod szyldem słynnej wytwórni Deutsche Grammophon głos w sprawie zabrał znany pianista i dyrygent Daniel Barenboim. Wybrał 18 utworów francuskiego mistrza, wśród których są głównie pełne poetyckiej fantazji preludia fortepianowe. W nastrojowych migawkach poznajemy świat zachwytu chwilą: „Wiatr na równinie”, „Dźwięki i wonie roztaczane w aurze wieczoru”, „Kroki na śniegu”, „Dziewczyna o włosach jak len”.

Piotr Sacha

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.