Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Sylwia Langer

publikacja 19.03.2010 09:17

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” uznawany jest za jeden z najbardziej oddziałujących na wyobraźnię widza filmów w historii kina.

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Film jest adaptacją powieści dla dzieci, której autorem jest Lyman Frank Baum. Obraz ten, zaliczany do kina familijnego, jest jednocześnie znakomitym musicalem fantastyczno-przygodowym. Wyreżyserowany został w 1939 roku przez Kinga Vidor’a, Richarda Thorpe’a oraz Victora Fleming’a i po dziś dzień uważany jest za jeden z filmów wszech czasów.

Ukazana na ekranie historia jest następująca: dwunastoletnia Dorotka wychowuje się na farmie w Kansas. Pewnego dnia, za sprawą potężnego tornada, które nawiedza okolicę trafia do magicznej krainy Oz, gdzie spotyka Stracha na wróble, tchórzliwego Lwa i blaszanego Drwala. Dziewczynka wierzy, że z ich pomocą będzie mogła dotrzeć do władcy tego magicznego świata, dzięki któremu będzie mogła wrócić do domu.

Film ma niepowtarzalny klimat i urok, a to wszystko za sprawą Judy Garland, dzięki której Dorotka jest nie tylko słodka i tryskająca wesołością, ale i dziewczęca, naiwna. Na młodziutkiej, siedemnastoletniej wtedy aktorce ciążyła duża odpowiedzialność za sukces produkcji. Jednak bez problemu udało jej się stworzyć niezapomnianą kreację, a utwór „Over The Rainbow” w jej wykonaniu, bagatela uznawany za jedną z najbardziej znanych scen w historii kinematografii, otrzymał Oskara.

Realizacja filmu była bardzo trudna w tamtym okresie. Na potrzeby produkcji trzeba było zbudować olbrzymie plany zdjęciowe, musiały zostać stworzone ogromne dekoracje i zatrudniono całą masę statystów. Cedric Gibbons i William A. Horning zafundowali nam niezwykle oryginalną, przepiękną i monumentalną scenografię, zaś Herold Rosson odpowiadał za kipiące wszelkimi możliwymi kolorami zdjęcia. Ważnym elementem nie tylko dla samego filmu, ale i dla całego kina były zastosowane tutaj rozwiązania techniczne. Niezwykła pomysłowość ekspertów od montażu czy pirotechniki sprawiła, że całość pozwala nam na swobodne zanurzenie się w tej bajkowej historii. Dzięki tym wszystkim elementom, obraz ma niepowtarzalny, nieco teatralny klimat.

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” zdobył bardzo wiele nagród i wyróżnień, z roku na rok zdobywając coraz większą popularność. Stał się inspiracją dla wielu twórców filmowych i doczekał się swoich kontynuacji w serialach, a także remake’ów. Najważniejszym z nich jest film z 1978 roku, w reżyserii Sidney’a Lumeta pt. „The Wiz”. Główną rolę zagrała Diana Ross, a u jej boku wystąpiły takie gwiazdy jak Michael Jackson jako Strach na Wróble i Richard Pryor jako Czarnoksiężnik. Jest to afroamerykańska wersja baśni rozgrywająca się w wielkim mieście. Dorothy nie jest tu małą dziewczynką, ale zagubioną w świecie 24-letnią kobietą, szukającą swego miejsca, która za sprawą burzy śnieżnej przenosi się do magicznej krainy Oz.

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” uznawany jest za jeden z najbardziej oddziałujących na wyobraźnię widza filmów w historii kina. Nikt nie spodziewał się, że ten, jakże zwyczajny, film okaże się nadzwyczajny. Posiada w sobie tyle magii, że jest stanie zafascynować niemal każdego, kto chociaż raz miał okazję go zobaczyć. Mimo, że powstało po nim wiele podobnych produkcji, żadna z nich do tej pory nie dorównała bajce o przygodach małej Dorotki.

Właśnie takie filmy pozwalają człowiekowi na chwilę refleksji i na możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości. To historia dla każdego, niezależnie od wieku, która od ponad 70 lat ujmuje swoim czarem.

***

Tekst z cyklu Filmy wszech czasów