Illuminandi

Gitary i smyczki

publikacja 06.07.2006 16:50

Muzyka zespołu jest "mieszaniną" fascynacji muzycznych jego członków, dość ciężko jest ją jednoznacznie "zaszufladkować". Słychać w niej różne odcienie metalu, rocka czy nawet muzyki klasycznej.


Ponieważ członkowie zespołu są chrześcijanami, poprzez swą muzykę chcą dzielić się z innymi tym, co mają najcenniejszego – wiarą w dobrego, kochającego Boga, który potrafi nadać sens ludzkiemu życiu. Teksty piosenek na płytach są przeważnie parafrazą fragmentów Pisma Świętego, choć w swym repertuarze grupa posiada również kilka tekstów autorskich.

Pod względem muzycznym najbardziej istotnym elementem piosenek Illuminandi jest połączenie ciężkich gitarowych riffów z brzmieniem instrumentów smyczkowych.

Historia
Początki działalności grupy to wrzesień 1998 roku, jednak zespół działał wtedy w zupełnie innym składzie niż obecnie. Po trzech miesiącach działalność grupy została zawieszona. Reaktywowano ją w nowym składzie w roku 1999. Pierwsza próba odbyła się w czasie wakacji, a regularne spotkania rozpoczęły się we wrześniu.

Tak więc, za właściwy start Illuminandi można uznać dopiero jesień 1999. Wtedy to zespół zaczął przygotowywać swoje pierwsze dwa utwory ("...i o tym drugim..." oraz "Błaganie Uciśnionego") które później zaprezentował 18 listopada na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej "Polonia Semper Fidelis" w Dębicy.

Po kilku miesiącach wspólnego grania Illuminandi postanowiło zarejestrować swoje piosenki. Efektem jest płyta "Demo 1", zawierająca cztery utwory.

W 2001 r. zespół wziął udział w Chrześcijańskich Dniach Żaka w Krakowie oraz w zielonogórskim festiwalu "Pokój i Dobro", na którym zdobyło trzecie miejsce. Jesienią zespół uczestniczył w konkursie festiwalu "Polonia Semper Fidelis", a tydzień później w konkursie festiwalu "Żakeria" w Lublinie, na którym otrzymał wyróżnienie jury oraz nagrodę publiczności.

W roku 2002 zespół nagrał swą drugą płytę: "Demo 2", na której znalazły się trzy kompozycje. W 2003 dużo koncertuje: wystąpił m.in. w Krakowie na Slot Day, w Stalowej Woli w Cieszanowie, na Papieskich Dniach Młodych w Starym Sączu i na Archa Fest w Vsetinie w Czechach.

Skład zespołu
Płyta Demo 1:
Patrycja Pyzińska - skrzypce, śpiew
Antonina Kraszkiewicz - wiolonczela
Aleksander Kraszkiewicz - gitara basowa
Szymon Grych - perkusja, bongos
Aleksander Kozioł - gitara, śpiew
Jan Trębacz - śpiew, wrzaski, gitara

Płyta Demo 2:
Patrycja Pyzińska - skrzypce, śpiew
Antonina Kraszkiewicz - wiolonczela
Aleksander Kraszkiewicz - gitara basowa
Szymon Grych - perkusja, bongos
Aleksander Kozioł - gitara, śpiew
Jan Trębacz - śpiew, wrzaski, gitara
Oraz gościnnie:
Norbert Kałucki i Bogdan Czernia - śpiew Dyskografia

"Demo 1" – 2000 ("...i o tym drugim...", "Nie lękaj się", "Kielich", "Alleluja")













"Demo 2" – 2002 ("Kto mnie wyzwoli...?", "The Light", "...więc my...")














Posłuchaj utworów
...i o tym drugim... :.
Kielich :.
Alleluja :.
The Light :.
...więc my... :.
Kto mnie wyzwoli...? :.
Nie lękaj się :.