Za pusto, za cicho

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 06.02.2009 09:58

Biblioteka parafialna przy kościele akademickim św. Anny – jedna ze starszych i większych bibliotek parafialnych w Warszawie – ma 20-tysięczny księgozbiór i tylko 30 czytelników.

Za pusto, za cicho Foto: Joanna Jureczko-Wilk

Biblioteka parafialna przy kościele akademickim św. Anny zaczęła działać po II wojnie światowej, ale dopiero w latach sześćdziesiątych powstawały usystematyzowane katalogi książek.

Spisy obejmowały książki zgromadzone jeszcze przed wojną, a także 10 tys. przedwojennych czasopism. Są na przykład całe roczniki wydawanej przed 1939 r. przy św. Annie „Młodzieży katolickiej”.

Notatki męczennika
Księgozbiór już wtedy był pokaźny, a znajdowały się w nim prawdziwe białe kruki: książki napisane po łacinie z XVII w. Przetrwały do dzisiaj, ale oczywiście korzystać z nich można tylko w celach naukowych i tylko w bibliotece. Z wojennej pożogi ocalało też sporo pozycji XIX-wiecznych.

Bardzo cenne dla biblioteki są książki pierwszych rektorów kościoła akademickiego, wśród nich bł. ks. Edwarda Detkensa, męczennika Dachau. Zachowały się książki z jego odręcznymi notatkami i autografami.

Z racji studenckiego charakteru parafii św. Anny w bibliotece przechowuje się obszerne materiały dotyczące duszpasterstwa akademickiego: jego powstawania, inwigilowania w okresie PRL, rozwoju ruchu pielgrzymkowego. Między innymi na ich podstawie powstało już sporo prac magisterskich, a nawet jedna doktorska dotycząca duszpasterstwa studentów.

Lewitujący błogosławiony
Ponieważ kościół św. Anny jest świątynią, gdzie nauczał bł. Władysław z Gielniowa, patron Warszawy, najstarsze zachowane książki dotyczą właśnie jego osoby. Zgromadzono też wiele późniejszych publikacji książkowych i prasowych poświęconych tej postaci. Jeśli ktoś szuka informacji o świętym, w bibliotece przy św. Annie znajdzie ich najwięcej.

Większa część bibliotecznych zbiorów to pozycje z historii Kościoła, teologii i poruszające tematy życia rodzinnego. Ale znajdzie się też wiele książek dla mniej wyrobionych czytelników. Gdyby oczywiście tacy zapukali do biblioteki.


– Przychodzą do nas studenci, doktoranci, kiedy potrzebują materiałów do pracy licencjackiej, magisterskiej albo doktorskiej. Zaglądają studenci z duszpasterstwa akademickiego, bo chcą poczytać książki ks. Piotra Pawlukiewicza, których mamy sporo. Wśród czytelników są klerycy i księża, chociaż nie jest ich wielu. Przychodzą członkowie grup parafialnych, którzy wypożyczają rozważania na kolejne okresy liturgiczne – wymienia Olga Ziętkiewicz, pracująca w bibliotece parafialnej już prawie czterdzieści lat.

O cnocie roztropności – byle cienką
Studenci zaglądają do biblioteki najczęściej przed sesjami albo zbierając materiały do pracy licencjackiej lub magisterskiej. Pytają o pozycje „w pigułce”, a najchętniej usłyszeliby o stronie internetowej, skąd mogliby ściągnąć materiały.

– Takie czasy, wszystko chcemy mieć podane gotowe, szybko. Grube tomy, przez które trzeba przebrnąć, szybko zniechęcają – mówi bibliotekarka. – Poza tym kiedyś książki religijne były niedostępne na rynku. Teraz można je kupić w każdej księgarni, po niewygórowanych cenach. Spadek czytelnictwa notują nie tylko biblioteki parafialne, ale też publiczne.

Bibliotece przy św. Annie z roku na rok przybywa woluminów, a ubywa czytelników. Już prawie nie zdarzają się tacy, którzy po prostu chcieliby przeczytać coś pożytecznego albo proszą o wyszukanie ciekawej pozycji. Przychodzą głównie studenci, z bibliografią zadaną przez wykładowców.

– Raz przyszła pani, której spowiednik zalecił przeczytanie książki o roztropności. Miałam poszukać takiej, która jest „mała i cienka” – śmieje się Olga Ziętkiewicz.
Biblioteka prawie nie ma stałych czytelników. Taka specyfika parafii akademickiej, gdzie studenci przychodzą i odchodzą.

– Przyjść może każdy, nie tylko student – zachęca bibliotekarka. – Ci, którzy chcą rozwijać się duchowo, na pewno znajdą coś dla siebie. Niezdecydowanym mogę polecić ciekawe lektury.

Biblioteka parafialna przy kościele akademickim św. Anny jest czynna w środy w godz. 17.30–18.30 i w niedziele w godz. 11.00–12.00.