Dorosłe radio

Agnieszka Kocznur

publikacja 11.09.2009 11:36

Media katolickie. 18 lat temu w Płocku wraz z wizytą Jana Pawła II powstało pierwsze w powojennej Polsce katolickie radio. Był to znak konkretnej pracy i zaangażowania świeckich i Kościoła.

Dorosłe radio Foto: Agnieszka Kocznur

– Byłem wtedy na kursie dla animatorów Ruchu Światło–Życie. Tam spotkałem ludzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie radio i telewizja katolickie były czymś normalnym i codziennym. Po szkoleniu i z pomysłem na radio spotkałem się z ks. Wiesławem Gutowskiem, ówczesnym dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego – wspomina Andrzej Wiśniewski. – Dlaczego w Polsce nie mielibyśmy zrobić czegoś podobnego? Poszliśmy z tym pomysłem do bp. Zygmunta Kamińskiego. W 1989 r. powstał komitet organizacyjny przyszłego radia. Znaleźli się w nim: ks. Wiesław Gutowski, Andrzej, Jerzy Fijołek i ja – mówi Wiśniewski.

3 dni i 3 noce
Pierwszą siedzibą były 2 pokoje na zapleczu kina Diana w Płocku. Trzeba było się wszystkiego uczyć, znaleźć odpowiedni sprzęt i stworzyć koncepcję radia. Wzorców szukano za granicą, bo przecież w Polsce nic podobnego jeszcze nie stworzono. Ks. Gutowski został pierwszym dyrektorem radia. Odwiedził podobne katolickie rozgłośnie w Holandii i we Francji. Trwały też rozmowy z Amerykanami.

– Z księdzem jeździliśmy do Warszawy, od ministerstwa do ministerstwa. Była to droga pod górę, bo urzędnicy robili wszystko, żeby nie podpisać dokumentów – wspomina Wiśniewski. Radio miało ruszyć od transmisji Mszy św. papieskiej w Płocku 7 czerwca 1991 r. – Pracowaliśmy przed przyjazdem papieża 3 dni i 3 noce, non stop, żeby wszystko się udało. Nie spodziewaliśmy się, że wiadomość o radiu dotrze do samego Jana Pawła II – dodaje.

Entuzjaści radia
„Tworząc to radio, chcemy, aby służyło ono naszemu miastu i regionowi. Zamierzamy to czynić poprzez formację religijno-duchową w formie katechez, konferencji, modlitw, przekazywanie szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej... oraz poprzez informowanie o problemach i bolączkach codziennego życia mieszkańców...” – pisali założyciele radia w ulotce KRP z 1990 r. Rzeczywiście, początki były charyzmatyczne: radio żyło ze społecznej pracy ludzi.

– Pracowali społecznie także ci niekoniecznie głęboko wierzący. Wszyscy jednak wiedzieli, że angażują się w dzieło Kościoła i respektowali to – wyjaśnia ks. Gutowski. Z czasem radio zaczęło się rozrastać, zaczęło przybywać ludzi i czas nadawania był coraz dłuższy. – Dopiero wtedy zaczęły tworzyć się etaty, radio żyło już z reklam, więc było za co płacić ludziom i kupować sprzęt – tłumaczy Wiśniewski. W rankingach słuchalności mogło konkurować nawet z Programem I Polskiego Radia. Jego słuchalność w Płocku była najwyższa i można było je usłyszeć w niejednym sklepie, pizzerii czy na stacji benzynowej.

Radiowe dziś
– Mówimy o Kościele i wierze, o Płocku i regionie. Zależy nam, aby uczestniczyć w różnych inicjatywach społecznych i kulturalnych, w akcjach charytatywnych. Co godzinę nadajemy serwisy lokalne – mówi ks. Tomasz Opaliński, obecny wicedyrektor radia. – W tej chwili KRP jest 5. radiem w mieście, jeśli chodzi o słuchalność, w wieku 25–30 lat i wzwyż – to jest nasza grupa docelowa – dodaje ks. Opaliński.

Ostatnią nowością na antenie jest program ks. Mariana Grzybowskiego „Portrety kapłanów”, niebawem wznowiona zostanie codzienna audycja z Irlandii, ma także pojawić się nowa formuła dla najmłodszych. Na 18. urodziny radia ruszyła nowa strona internetowa www.krpradio.pl. Jest w niej zamieszczona Księga Intencji, gdzie każdy może wpisać prośbę o modlitwę. Pojawiają się tam intencje z różnych miejsc, także z zagranicy. – Radio to taka magia, która pozwala nawiązać kontakt ze słuchaczem... być z nim. I to dla nas jest najważniejsze – ks. Opaliński.

Radio Jana Pawła II
Ks. Kazimierz Dziadak, dyrektor KRP mówi: - Istniejemy już 18 lat. To fakt, który napawa nas radością, tym bardziej że radio zostało zainaugurowane przez sługę Bożego Jana Pawła II. Jest to dla nas powód do dumy, ale także do wytężonej pracy, by przekazywać to wszystko, czego Papież nauczał. Główną ideą radia, której jesteśmy wierni od samego początku, jest służba ewangelizacji, wspieranie Kościoła lokalnego w jego dziele nauczania.

Przekazywanie prawd, które zawiera Ewangelia, i dostosowywanie ich do współczesnej rzeczywistości – to jest nasze podstawowe zadanie, ale oprócz tego jesteśmy radiem lokalnym Płocka i okolic, wobec tego chcemy żyć naszą lokalnością. Tym, czym żyją na co dzień nasi słuchacze. Jest to także nauczanie Jana Pawła II, który w jednej ze swych encyklik napisał: „drogą Kościoła jest człowiek”. Służba człowiekowi jest więc zadaniem Kościoła i jest to także zadanie radia. Pomoc ludziom i dostrzeganie ich we wszystkich wymiarach – religijnym oraz w wymiarze codziennej pracy. I stąd w naszym radiu – tak było i tak, myślę, będzie w przyszłości – nie zabraknie nigdy tych dwóch elementów

Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:

  • Film
  • Literatura
  • Muzyka
  • Malarstwo
  • Architektura
  • Zjawiska
  • Sylwetki