Sacrum in musica

Bielsko-żywiecki Gość Niedzielny

publikacja 16.04.2010 05:14

Od poniedziałku 19 kwietnia w Bielsku-Białej rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum in musica”, już po raz jedenasty organizowany przez Bielskie Centrum Kultury i miejski Wydział Kultury i Sztuki.

Sacrum in musica archiwum GN Tadeusz Brzozowski, Mesjasz III, 1986-1987

W programie od poniedziałku do czwartku organizatorzy przygotowali cztery koncerty oraz wystawę. Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka (osiedle Karpackie) monumentalne wykonanie oratorium o św. Franciszku „Pokój i Dobro”. Będzie to światowa premiera dzieła muzyków z grupy Gang Marcela. We wtorek 20 kwietnia w Domu Muzyki BCK wystąpi Wiedeński Chór Żydowski, a po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych odbędzie się wernisaż wystawy „Inspiracje ikoną”.

W środę 21 kwietnia w ewangelickim kościele Zbawiciela przy placu ks. Lutra wystąpi gregoriańska Schola Cantorum Riga z katedry w Rydze, a w finałowym koncercie muzyki gospel i negro spiritual w kościele św. Andrzeja Boboli zaśpiewa i zagra grupa The Gospel Wings z Belgii. Początek koncertów o godz. 18.

– Na wystawie sztuki sakralnej chcemy w tym roku pokazać prace artystów ważnych dla sztuki polskiej ostatnich dziesięcioleci, dla których obszar refleksji religijnej czy też związanej z duchowością jest istotnym, najczęściej stałym elementem twórczości. Ich odniesienia do ikony mogą być bezpośrednie, począwszy od sięgnięcia do klasycznych zasad pisania ikon, ale najczęściej są osobistą interpretacją. Przy wszystkich różnicach, tematyki, stylu, konwencji, obrazowania.

Łączy ich wszystkich przeświadczenie o nadprzyrodzonym podłożu i statusie sztuki – mówi Piotr Czadankiewicz, komisarz wystawy przygotowanej we współpracy z Renatą Rogozińską, historykiem sztuki i autorką książki „Ikona w sztuce XX wieku”.

Można  będzie zobaczyć m.in. prace Jana Berdyszaka, Tadeusza Brzozowskiego, Marka Chlandy. Obok współczesnych dzieł pojawi się też zbiór oryginalnych ikon z Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. To fragment kolekcji, liczącej już ponad 400 ikon. Trafiają do niej dzieła przekazane przez Straż Graniczną i Urząd Celny, najczęściej przemycone wcześniej z Rosji i przejęte podczas próby przemytu na Zachód.