Dlaczego nie wszyscy jesteśmy szczęśliwi?

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

GOSC.PL |

publikacja 30.09.2022 20:21

Kto nam przeszkadza w byciu zadowolonym z życia? Na te i inne pytania próbował znaleźć odpowiedź ks. Marek Dziewiecki podczas spotkania autorskiego wokół swojej najnowszej książki "Szczęście".

Dlaczego nie wszyscy jesteśmy szczęśliwi? Ks. Marek Dziewiecki na Targach Wydawców Katolickich podpisywał swoją najnowszą książkę Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Spotkanie autorskie połączone z najnowszą książką ks. Marka Dziewieckiego "Szczęście” miało miejsce 30 września, drugiego dnia XXVII Targów Wydawców Katolickich. Poprowadził je Rafał Porzeziński, dziennikarz.

Ks. Marek Dziewiecki, jeden z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie budowania więzi, wspierania relacji i wychodzenia z uzależnień, zwrócił na nim uwagę, że budując własne szczęście, warto nie tylko wiedzieć, co do niego prowadzi, ale także, co od niego oddala. - Skoro wiemy, że Bóg bezgranicznie nas kocha, to kto lub co przeszkadza w byciu szczęśliwymi? - pytał.

W ocenie duchownego i psychologa, najczęściej na naszej drodze ku zadowoleniu stają inni ludzie - podli, przewrotni, demoralizujący, ale także zbytnio nas rozpieszczający. - Rozpieszczane dzieci dorosłym życiu nie są w stanie pracować nad charakterem i stawiać sobie granic - wyjaśnił ks. Dziewięcki. Dodał, że także my sami oddalamy się od szczęścia, czego biblijnym symbolem jest syn marnotrawny.

XXII Targi Wydawców Katolickich - Galeria Zdjęć

Przestrzegł także przed myleniem szczęścia z chwilową przyjemnością. - Nie ma szczęścia łatwego i bez wysiłku. Szczęście to skutek naszego życia i naszych wyborów - powiedział duchowny i przestrzegł, by nie mylić go z chwilową przyjemnością, jaką dają na przykład używki, czy zaspokajanie swoich potrzeb seksualnych, cielesnych i psychicznych. - Szczęście jest wynikiem całościowego sposobu naszego funkcjonowania - naszej relacji do Boga, sposobu budowania więzi, wyboru dobra - mówił.

Zalecił, by swoje swój duchowy i emocjonalny dobrostan budować na czterech filarach: radykalnej uczciwości, czystości, bezinteresowności i miłości. Wyjaśniając te pojęcia, ks. Dziewięcki zwrócił uwagę, że im bardziej oddalamy się od szczęścia, tym trudniej przyznać się przed tym przed samym sobą. - Najczęściej o nasze życie obwiniamy Boga, innych ludzi i okoliczności, zamiast być uczciwymi wobec siebie - mówił.

Rozważając wartość radykalnej czystości, przypomniał, że seksualność jest dana człowiekowi tylko i wyłącznie w jednym celu - by potwierdzać miłość małżeńską. Używanie seksualności w innym celu nie prowadzi do dobra. Radykalna bezinteresowność także jest ważna na drodze do szczęścia, gdyż chroni przed rozczarowaniem. - Te wartości przygotowują mnie do tego, bym radykalnie kochał. Miłość to jest najpiękniejszy sposób odnoszenia się człowieka do człowieka, którego uczymy się od samego Boga - powiedział.

Duchowny zaznaczył, że osoby w czynnej fazie uzależnienia i chore psychicznie nie są w stanie odbierać we właściwy sposób - mimo najczystszych chęci - okazywanej im radykalnej miłość.

Publikacja "Szczęście" to także przewodnik po mapie ośmiu błogosławieństwach - często mylnie interpretowanych - które także są drogowskazem do szczęścia. A także proponuje program "12 kroków” nie tylko osobom w kryzysie uzależnień, ale tym wszystkim, który na swojej drodze rozwoju człowieczeństwa chcą pójść dalej - ku świętości.