Zasady Piechniczka

GN 7/2023 |

publikacja 16.02.2023 00:00

„Bezkompromisową biografię” Antoniego Piechniczka powinni przeczytać nie tylko miłośnicy futbolu, ale wszyscy przekonani, że styl życia, w którym obowiązują zasady fair play, ma sens.

Paweł Czado, Beata Żurek
Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia
SQN Kraków, 2022 ss. 576 Paweł Czado, Beata Żurek Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia SQN Kraków, 2022 ss. 576

Wierny takiemu przesłaniu pozostaje właśnie Antoni Piechniczek – legenda polskiej piłki nożnej, trener, który dwukrotnie doprowadził Biało-Czerwonych do finałów mistrzostw świata. Jako 38-latek objął drużynę narodową i doprowadził ją w 1982 r. do trzeciego miejsca na mundialu. W 1986 r., również pod jego wodzą, Polacy po raz przedostatni wyszli z grupy.

Nie przez przypadek tę zajmującą biograficzną opowieść autorzy rozpoczynają od sceny z meczu rozgrywanego w 1985 r. w małym tureckim miasteczku. Rozgrywkę przerwał Piechniczek, który gwałtownie wpadł na murawę po tym, jak turecki sędzia nie zareagował, gdy jeden z tureckich obrońców uderzył łokciem w twarz polskiego napastnika. To zachowanie wyraziście pokazuje styl życia bohatera książki, który nie pozostawał obojętny wobec jakiejkolwiek niesprawiedliwości.

„Był trenerem, który wiedział, czym jest piłka nożna, znał ją i umiał przekazywać tę wiedzę innym” – twierdzi Zbigniew Boniek, który, jak mówi, należy do Kościoła wyznawców Piechniczka. Przyznaje też, że zostałby co najmniej trzy lata dłużej w branży, gdyby trener nadal zajmował się naszą reprezentacją. Bo rzeczywiście rzadko spotyka się taki autorytet, który potrafi wymagać nie tylko od innych, ale – jak on – przede wszystkim od siebie.

Barbara Gruszka-Zych

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.