Dwie korony ojca Kolbe

Edward Kabiesz

GN 44/2023 |

publikacja 02.11.2023 00:00

Najnowsza realizacja poświęcona św. Maksymilianowi Kolbemu jest filmem niezwykłym z dwóch powodów.

„Rycerz”, reż. Michał Szymanowicz, Polska 2023, film wyprodukowany przez Fundację Opoka dostępny jest na youtube. „Rycerz”, reż. Michał Szymanowicz, Polska 2023, film wyprodukowany przez Fundację Opoka dostępny jest na youtube.
Fundacja Opoka

Pierwszym z nich jest sposób ujęcia sylwetki bohatera, a drugim – forma artystyczna dzieła. Film przedstawia postać świętego tak, by ludzie przede wszystkim zobaczyli w nim człowieka z krwi i kości, a nie ikonę męczennika. O. Kolbe jest bohaterem wielu filmów dokumentalnych, ale nawet widzowie, którzy je widzieli, znajdą w filmie „Rycerz” coś nowego. Zdecydował o tym sposób realizacji. Nie jest to kolejny dokument z mniej lub bardziej umiejętnie zrealizowanymi scenami fabularyzowanymi, które często rozbijają dokumentalną narrację. Twórcy zastosowali m.in. technikę ożywiania zdjęć, co daje wrażenie, że oglądamy filmowe materiały archiwalne. Sprawia to, że od strony wizualnej film jest bardziej spójny.

Znakomitym pomysłem okazał się też podział filmowej biografii na 6 rozdziałów tematycznych. W pierwszym z nich poznajemy rodzinę przyszłego świętego, historię małżeństwa jego rodziców, jego braci, z którymi wyjechał do seminarium do Lwowa. „Bracia byli ukierunkowani na służbę ojczyźnie, najlepiej poprzez służbę Bogu” – mówi w filmie George Weigel. W kolejnym rozdziale poznajemy historię jego duchowej formacji w czasie pobytu w Rzymie, gdzie m.in. był świadkiem obchodów dwustulecia masonerii, których fragment utrwalony na taśmie filmowej widzimy na ekranie. Watykan oblegały tysiące ludzi niosące obraz szatana powalającego Michała Anioła i napis „szatan musi zapanować w Watykanie…”. To zrobiło na nim tak wielkie wrażenie, że postanowił założyć Rycerstwo Niepokalanej, by walczyć w obronie Matki Bożej. Sekretne zebranie pierwszych 7 członków Rycerstwa odbyło się w październiku 1917. W następnych rozdziałach poznajemy jego działalność po powrocie do Polski. Tu wojna polsko-bolszewicka doprowadziła go do przekonania, że komunizm jest większym zagrożeniem niż masoni. Kolejne części filmu, bazując na archiwalnych materiałach ikonograficznych i filmowych, przedstawiają największe dokonania o. Kolbego, czyli założenie klasztoru w Niepokalanowie i budowę medialnego imperium, a następnie założenie misji w Japonii. Ostatni rozdział, „Męczennik”, to opowieść o męczeńskiej drodze do świętości.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.