Festiwal Słowian i Waregów

PAP |

publikacja 20.06.2011 07:20

Kulturę i codzienne życie Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu można było poznać w sobotę i niedzielę podczas Międzynarodowego Festiwalu Słowian i Waregów. Na imprezie świętowano także 10-lecie wytyczenia Szlaku Romańskiego.

Festiwal Słowian i Waregów Steve & Jemma Copley / CC 2.0 Istnieją źródła historyczne potwierdzające, że pierwsi Piastowie podczas budowania swojego państwa zatrudniali skandynawskich najemników

Według szefa Towarzystwa Żywej Archeologii Roberta Kotschmarowa, są źródła historyczne potwierdzające, że pierwsi Piastowie podczas budowania swojego państwa zatrudniali skandynawskich najemników. "I Mieszko i Bolesław Chrobry zatrudnili Waregów (Wikingów)" - powiedział PAP.

Według Kotschmarowa, wielu władców ówczesnej Europy postępowało podobnie. Ich obecność w Wielkopolsce potwierdzają archeologiczne dowody, m.in. groby znalezione w Lutomiersku.

Przez dwa dni na Zawodziu prezentowano słowiańskie garncarstwo, bednarstwo, szewstwo, tkactwo, dziegciarstwo i inne rzemiosła oraz liczne zabawy plebejskie. Podczas imprezy można było spróbować pstrągów wolno wędzonych w słowiańskim piecu garncarskim; były też twarogi oraz zawijane w liście chrzanu kurczaki. Przygotowano również kaszę z makiem, miodem, śliwkami i orzechami. Swój artystyczny kunszt pokazali tancerze Kaliskiego Teatru Ognia.

Grodzisko na Zawodziu pochodzi z okresu IX-XII wieku. Dzięki środkom UE, zrekonstruowano tutaj za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu.

Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.