Literacki Festiwal w Krakowie

Edward Kabiesz

publikacja 01.10.2011 21:39

W V Krakowskich Dniach Literatury udział wezmą autorzy, krytycy i historycy literatury z Polski, Norwegii, Niemiec, Ukrainy i Białorusi. Międzynarodowy festiwal literacki, podsumowujący międzynarodowy program stypendiów i wydarzeń literackich Dagny odbędzie się w dniach od 6 do 8 października w Krakowie.

Literacki Festiwal w Krakowie

W wydarzeniach festiwalowych udział weźmie blisko czterdziestu autorów, krytyków literackich i historyków literatury z Polski, Norwegii, Niemiec, Ukrainy i Białorusi – krajów, z których pochodzą pisarze – rezydenci Willi Decjusza, zapraszani w ramach programu Dagny. Spotkania odbędą się w różnych miejscach Krakowa: w Willi Decjusza, Jamie Michalika, Bunkier Café, Instytucie Goethego, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz na Statku Nimfa.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na niektóre jednak - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - należy wcześniej odebrać bezpłatne wejściówki. Wejściówki są dostępne w Willi Decjusza i w Punkcie Informacji Miejskiej przy ul. św Jana 2 w Krakowie.

Początki rezydencji literackiej w krakowskiej Willi Decjusza sięgają 1998 roku, kiedy do zainaugurowany został program literackich pobytów stypendialnych dla pisarzy i tłumaczy literatury z Polski i krajów niemieckojęzycznych. Z czasem, za sprawą wieloletniego programu Homines Urbani, do Willi Decjusza zaczęli przyjeżdżać autorzy z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi.

W 2010 roku, dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Kultury Solvberget w Stavanger i  dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, dotychczasowy program Stowarzyszenia Willa Decjusza został wzbogacony o możliwość zapraszania pisarzy z Norwegii.  

Do tradycji tej nawiązuje również tytuł festiwalu Dagny – romans kultur i kilka festiwalowych propozycji, jak dyskusja panelowa pt. Muza czy heroina skandalu z udziałem Gabrieli Matuszek, historyczki literatury, Aleksandry Sawickiej, autorki książki Dagny Juel Przybyszewska.   

Szeroko rozumiany „romans kultur” w nazwie festiwalu odnosi do dokonującej się w ramach programu Dagny wymiany literackiej, ale również wskazuje na rolę tłumaczy literatury i na problemy sztuki literackiego przekładu jako niezbędnego narzędzia międzynarodowej recepcji literatury. Dlatego, w programie V Krakowskich Dni Literatury zaplanowano również dwie sesje warsztatów tłumaczeniowych, które odbędą się w Instytucie Goethego.

Festiwal to jednak przede wszystkim spotkania z autorami, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat rezydowali w Willi Decjusza oraz zaproszonymi gośćmi, najczęściej także dawnymi stypendystami Stowarzyszenia.