• Adam z Bieszczadów
    22.11.2013 14:51
    Klimat "Wiedźmina" jest wciągający, ale tworzy tak mroczną aurę i jakieś poczucie niemocy wobec wszechobecnego zła (czy jak to trafnie tutaj określono - "panświnizmu"), że już po kilku przygodach człowiek czuje się przygnębiony. Nie jestem zwolennikiem prostej i "słonecznej" literatury, ale uważam, że nawet najcięższe mroki powinien rozjaśniać jakiś promyk nadziei - inaczej dramat zamienia się w ciasne szambo. Zdecydowanie bym tego rodzaju literatury nie polecał.
  • lylo
    22.11.2013 15:02
    No właśnie, mnie też ten duszny klimat niepokoił. Dlatego zrezygnowałam (nie bez bólu) z "Wiedźmina" (książki, gry - wszystko poszło do utylizacji). U Tolkiena nawet jak było ciężko, to cały czas była ta nadzieja. Dlatego Śródziemie jest bliższe memu sercu.
  • Fafik
    22.11.2013 15:13

    Przecież wiemy. Jego książki o Czeskich taborach są na poziomie stalinowskiej agitki. Dobrej, mam, czytałem ale - agitki.
  • Wszystko mi wolno
    22.11.2013 15:16
    "Wszystko mi wolno ale nie wszystko przyniesie mi korzyść" - książka jest inteligentna jednak ten "panświnizm", zagorzały antyklerykalizm, powiedzonka typu: "magia jest ok ale każdy inteligentny człowiek wie że bogowie nie istnieją", wjazdy na religię oplecione wątkami okultystycznymi (okultyzm oczywiście też jest ok), powodowały, że zbierało mi na wymioty gdy to "coś" czytałem, więc nie widząc powodu żeby się męczyć przerwałem lekturę i sięgnąłem po inną książkę. Wymiotowanie jest niezdrowe.
    "Inteligentny czytelnik potrafi je jednak wypluć i wgryzać się w soczysty miąższ, który jest sednem jego literatury" - inteligentny człowiek wie, że jak ktoś pluje na jego wiarę to nie przeciera się twarzy żeby bić dalej brawa.
  • XR
    22.11.2013 15:31
    Wszystkie 2+5 części przeczytałem trzy razy, zachwycając się geniuszem języka, dynamizmem akcji, konstrukcją fabuły, złożonością osobowościową bohaterów i niebanalnym humorem.
    "Sezon burz" odłożyłem (może nie na zawsze) po sześćdziesięciu stronach. Nie za względu na proaborcyjność, ale dlatego, że brak w tej książce właśnie wyżej wymienionych cech. Nawet język, choć pozostaje giętki, wydaje mi się jedynie siłą utrzymywany w dawnym stylu. Fabuła - przynajmniej przez pierwsze pięć rozdziałów - bez pomysłu; wciąż czekam, aż coś zacznie się dziać.
    A poszczególne sceny nie dorównują nawet w jednym procencie poetyce, malowniczości i lotności tego, co znamy z Sagi. Dwa przykłady:
    1. Rozmowa Lytty z Belohunem odnośnie aborcji – po prostu prymitywnie tendencyjna.
    2. Strażniczki. W Sadze kobiety – księżniczki czy chłopki, wojowniczki, czarodziejki, elfki, dobre czy złe, delikatne czy brutalne – zawsze pozostawały kobietami. A tu – sześć babochłopów, pierdzących i żrących fasolę (może w odwrotnej kolejności). I jeszcze pokonują wiedźmina w bijatyce!
    No a przekształcenie samego Wiedźmina z bohatera bajronicznego w ofiarę losu – gwóźdź do trumny.
    Czy jest powód, dla którego powinienem wznowić lekturę?
  • Ametyst
    22.11.2013 15:37
    Ja natomiast bardzo sobie cenię Sapkowskiego, bo to człowiek który umie pisać i jak celnie autor określił korzysta ze spuścizny kulturalnej Europy - mitów, legend, a nawet w bardzo zakamuflowany sposób z Pisma Św. Przyjrzę się uważnie rzekomemu wątkowi, bo być może ukazuje jednak coś innego w sposób przewrotny. A Ziemkiewicz to nawet, jeśli ma rację to powinien milczeć. Krytykowanie osoby po fachu. Tak Ziemkiewicz też pisuje Fantasy nie jest moim zdaniem ciekawe i miłe.
  • Soup
    22.11.2013 17:49
    Niestety nie jestem w stanie pochwalić w żaden sposób twórczości Sapkowskiego pod szyldem Sagi o Wiedźminie. To jak dla mnie sterta grafomańskich wypocin. Postaci są absolutnie płaskie, wątek romantyczny poprowadzony jak przez gumowe rękawiczki. Zwłaszcza dalsze części były jakby wypocone na siłę. Świat skopiowany nieudolnie od Tolkiena sypie się na każdym kroku. Zwłaszcza topograficznie. Przeczytałam większość tomów, bardziej z ciekawości niż uwielbienia dla pisarza. Jednak do dzisiaj znajdują się one na mojej liście "książek do których przeczytani wstydzę się przyznać". Jedyne za co jestem w stanie pochwalić pisarza, mimo prezentowanego światopoglądu, to Trylogia Husycka. Natomiast Wiedźmin to pusta tandetna literatura mająca na celu chyba i jedynie zbicie kasy. Nie wiem, może ktoś nie będący zbytnio wyrobionym czytelnikiem jest w stanie się tymi pozycjami zaczytywać, ale jeśli przesiada się z audi na syrenkę, to niestety niczego dobrego o tym drugim nie można powiedzieć... Liczy się też wiek potencjalnego czytelnika, jakieś naście lat, w którym nie gustuje się absolutnie w dziełach pisarzy, ujętych choćby w kanonie lektur obowiązkowych, lub dodatkowych. Do tego wszystkiego, wydaje mi się, że sam zachwyt nad sagą wiedźminowską też jest sztucznie napędzony, w sensie no bo wypada się zachwycać, wypada przerobić itd
    • VH
      07.12.2016 17:30
      Akurat wiedźmin tym się rożni od Tolkiena i całego mainstreamu fantasy, ze nie nawiązuje do kultury germańskiej i w malej części celtyckiej, tylko do naszej własnej. Niskie zarzuty z tym klonowaniem. Ale wiadomo że Gość nie polubi Wiedźmina, w końcu wyśmiewa na każdym kroku (szczególnie w grach) wszystkie przywary prawicy. Z racji że prawica nie zdaje sobie sprawy czym one są, połowy pewnie nie dostrzeże. A Sapkowski trafi niedługo na listę ksiąg zakazanych, w końcu imperium nilfgardu wzorowane jest wybitnie na imperium rzymskim. Wielu fanów wypowiada się że Nilfgarrd jest wzorowany na III rzeszy, na Chinach, na ZSRR - innymi słowy podają wszelkie systemy totalitarne - bez żadnego potwierdzenia że to niby ten miał być wzorem. A przecież Nilfgaard ma w herbie słońce. Rzym wyrósł na wierze w bóstwo solarne przecież. No i NIlfgaardczycy noszą się na czarno. Podbijane przez nie narody krzyczą "czarni nadchodzą / bić czarnych / nie oddamy ziemi czarnym. Skrajny antyklerykalizm. A język którym się posługują, dukowany (sączony) jest jak wyjątkowo "poprawnie" czytana łacina :) Nie mówiąc już że Nilfgaard przyszedł z południa, i właśnie podbija ostatnie narody północy. Bardziej dosadnie przedstawiono te realne wydarzenia historyczne w komiksach o Thorgalu, szczególnie tych nowych częściach. Nie wiem po co ja właściwie was o tym informuję, ale skoro model nie widzi wlasnej karykatury, podważa to cały sens krytyki czegokolwiek w literaturze. Marki będą wspólnie śmiać się z Mirosławów, a Mirosławy będą onanizować się wyśmiewaniem z Marków. A żadna strona niczego się nie nauczy, bo nikt nie potrafi stworzyć krytyki, którą druga strona w ogóle zrozumie.
  • Valadmir
    22.11.2013 19:39
    Kto porównał Wiedźmina do próby odtworzenia świata Tolkiena nie czytał jednego albo drugiego... albo obu. Obrażasz nie tylko Sapkowskiego, (a chyba taki był twój zamiar) ale i Tolkiena, jeśli w Wiedźminie znalazłeś coś ze Śródziemia.
    Swoją drogą Pan Sapkowski i tak świeci taktem, mając swoje skrajne poglądy jak to w skrócie nazwał autor artykułu - mam tu na myśli np. dzieła Pana Philipa Pullmana, które pomimo przykrywki książek dla dzieci wprost i bez ogródek wyrażają antyklerykalne poglądy ich autora.
    Różnica jest taka, że Sapkowski pisze dla dorosłych, do ludzi którzy powinni już potrafić zderzyć się z taką lekturą - odpowiednio ją przyjąć lub odrzucić (końcówka artykułu) - osobiście jako dorosły człowiek nie wyobrażam sobie aby po przeczytaniu sagi o Wiedźminie wyrządzić sobie jakąś moralną, światopoglądową krzywdę - świetny humor, dialogi i akcja.
    P.S.
    O aborcji mam bardzo radykalny pogląd ale nie uderzyło mnie poruszenie tego tematu do tej pory - nie czytałem ostatniej książki - być może autorowi przybyło lat ale również poglądów...
  • gut
    22.11.2013 20:31

    Wspaniały tekst! :-) Widać pisarz jest znakomity w swoim fachu, extra, przy okazji napiszę, że kiedyś ks. prof. Tadeusz Guz mówił o pewnym niemieckim pisarzu, który pisał wiersze a był ultra-ateistą, ks. prof. Tadeusz Guz przeanalizował jego wiersze i wykazał mu, że w swoim wierszach uporczywie pyta o Boga... A jednak. :-)

  • MPG
    23.11.2013 00:18
    A nikt nie zauważył cytatu z Biblii Szatana przed z jaednym z rodziałów?
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości