"Każdemu marzy się wolność"

Koncerty, spektakle, warsztaty, promocje książek upamiętnią 150. rocznicę powstania styczniowego w ramach projektu "Każdemu marzy się wolność". Imprezy będą towarzyszyły festiwalom organowych organizowanym w Radomiu, Orońsku i w innych miejscowościach kraju.

Jak powiedział PAP autor projektu Robert Grudzień, imprezy będą odbywały się m.in. w ramach organizowanego przez niego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom - Orońsko. W całej Polsce planowanych jest około stu imprez. Wystąpią znani artyści, m.in. Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz.

Zapowiedzią obchodów będzie niedzielny koncert "Każdemu marzy się wolność" w klasztorze Bernardynów w Radomiu. Podczas koncertu wystąpią Anna Adamiak (mezzosopran), Robert Grudzień (organy)i Kamila Wrzesińska. Zaprezentowana zostanie muzyka sakralna, proza i poezja związana z powstaniem styczniowym.

Grudzień zaznaczył, że uroczysta inauguracja obchodów odbędzie się 5 kwietnia w Niedabylu (Mazowieckie), w miejscu urodzenia Dionizego Czachowskiego - dowódcy powstania styczniowego w regionie sandomierskim.

Przez kolejne miesiące imprezy zaplanowano w miejscowościach związanych z walkami, jakie trwały podczas powstania styczniowego, m.in. w Solcu nad Wisłą, Lipsku czy Zwoleniu a także w Radomiu, Jędrzejowie, Lublinie, Starachowicach i Stalowej Woli.

Obchody zakończą się koncertem w Bukównie (Mazowieckie), gdzie został pochowany Dionizy Czachowski, który zginął 6 listopada 1863 r. w bitwie pod Jaworem Soleckim.

Grudzień podkreślił, że koncerty i spotkania związane ze 150. rocznicą powstania styczniowego ukażą tamte wydarzenia z perspektywy historii, muzyki i sztuk plastycznych. Adresowane są zarówno do melomanów, pasjonatów historii, młodzieży. W ramach obchodów odbędą się m.in. warsztaty dla uczniów "Naszyjnik z Orłem Białym, ukazujące biżuterię okresu żałoby narodowej i powstania styczniowego.

Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX w., rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości