„Pan Wołodyjowski” rewitalizowany

Telewizja Polska rozpoczęła rekonstrukcję cyfrową filmu „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana.

Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza została zrealizowana w 1969. Niezapomniane kreacje stworzyli: Magdalena Zawadzka - odtwórczyni Baśki, Mieczysław Pawlikowski - Zagłoba, Daniel Olbrychski - Azja Tuhajbejowicz.  „Pan Wołodyjowski” uznany został za najbardziej kasową produkcję w historii kina polskiego. Po 44 latach od uroczystej prapremiery, specjaliści z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych przystąpili do rewitalizacji filmu. Polega ona na wykonaniu cyfrowej korekcji barwno-tonalnej oraz rekonstrukcji obrazu i dźwięku – usunięciu uszkodzeń i artefaktów powstałych wskutek upływu czasu i eksploatacji. Ze względu na archiwalny charakter materiału źródłowego, proces digitalizacji, rekonstrukcji i korekcji barwnej prowadzony jest pod nadzorem Jacka Petryckiego - operatora, reżysera filmów dokumentalnych, członka Polskiej Akademii Filmowej.

Całość prac związanych z rekonstrukcją cyfrową filmu, wykonywana jest przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów i praktyków w tej dziedzinie. W ramach projektu digitalizacji zbiorów audiowizualnych (materiałów filmowych i seriali telewizyjnych zarejestrowanych na taśmach światłoczułych), prowadzonego w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych, przygotowanych zostało do tej pory ponad 640 pozycji, z czego 129 filmów i seriali poddano procesom żmudnej i czasochłonnej, cyfrowej, poklatkowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.

Telewizja Polska współpracuje z wieloma znakomitymi reżyserami oraz autorami zdjęć. Zrekonstruowane przez TVP filmy to między innymi: „Ogniem i mieczem”, „Agent nr 1”, „Autoportret z kochanką”, „Biała wizytówka” w reżyserii Filipa Bajona, „Chopin. Pragnienie miłości”, „Duże zwierzę”, „Janosik”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Mój Nikifor”, „Operacja Samum”, „Pan Tadeusz”, „Pestka”, „Poznań 56”, „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, „Przedwiośnie”, „Psy”, „Psy 2. Ostatnia krew”, „Pułkownik Kwiatkowski”, Sonata Marymoncka”, „Spis cudzołożnic”, „Stawka większa niż życie”, „Syzyfowe prace”, „U pana Boga za piecem”, „Wiedźmin”, „Zawrócony”, „Ziemia obiecana”, „Złoto dezerterów”, „Żółty szalik”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją filmów: „Panna z mokrą głową” w reżyserii Kazimierza Tarnasa i „Ciemna strona Wenus” w reżyserii Radosława Piwowarskiego.

Planowane są rekonstrukcje cyfrowe kultowego serialu Stanisława Barei z 1983  „Alternatywy 4" i „Chłopów” w reżyserii Jana Rybkowskiego z 1972 pod nadzorem operatorskim profesora Marka Nowickiego. Koniec prac zaplanowano w 2014 roku w 90. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi autorowi powieści „Chłopi”. W ramach rekonstrukcji serialu powstanie wersja kinowa filmu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości