Muzyka

Autorzy współpracujący z takimi pismami jak "The Wire" opisują świat muzyki od amerykańskiej awangardy XX wieku i free jazzu po twórczość Iannisa Xenakisa, od Paryża po Nowy Jork. Do polskich księgarń trafiła "Muzyka. Przewodnik Krytyki Politycznej".

Wśród autorów artykułów w "Muzyce" znajdują się m.in. Simon Reynolds, Peter Shapiro, Mike Barnes, Steward Lee oraz inni krytycy muzyczni słynnego pisma "The Wire".

"Muzyka. Przewodnik Krytyki Politycznej" prezentuje sylwetki najważniejszych twórców, ich prace a także kontekst kulturowy, w którym działali. Autorzy tekstów przedstawiają szeroki obraz muzyki współczesnej: od jazzu po dubstep.

Krytycy analizują genezę i charakterystykę poszczególnych gatunków muzyki współczesnej: od amerykańskiej awangardy, przez noise, free jazz aż po twórczość greckiego kompozytora Iannisa Xenakisa. Autorzy opisują pracę studiów nagraniowych w powojennym Paryżu a także lofty nowojorskich dzielnic, jak East Village - miejsca, w których odbywały się muzyczne rewolucje XX wieku.

Wśród bohaterów publikacji znajdują się m.in. Frank Zappa, grupa Sonic Youth, Sun Ra, Ornette Coleman, Captain Beefheart, Fela Kuti, John Cage czy James Brown.

Magazyn muzyczny "The Wire" uchodzi za jeden z najbardziej fachowych pism muzycznych. Założony w 1982 r. przez promotora jazzowego Anthony'ego Wooda oraz dziennikarza Chrissy'ego Murraya poświęcony był muzyce awangardowej i jazzowej. Od lat 90. autorzy z "The Wire" piszą także na temat muzyki elektronicznej, post-punkowej, hip-hopu oraz współczesnej muzyki poważnej.

Książka "Muzyka. Przewodnik Krytyki Politycznej", zbiór tekstów pod redakcją Roba Younga, ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Więcej nowości