Turniej Zastępów św. Jerzego A.D. 2013

Prawie 400 harcerzy i zuchów z ZHR spotkało się na zamku Grodziec niedaleko Złotoryi.

Do świetnie zachowanego zamku Grodziec powstałego w czasach Bolka I Brodatego i jego żony św. Jadwigi znowu przybyli dzielni rycerze. Byli nimi harcerze oraz zuchy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Przybranie postaci rycerzy z XIII wieku było elementem niezbędnym do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Turnieju Zastępów św. Jerzego.

- Okręg Dolnośląski ZHR organizuje Turniej Zastępów św. Jerzego co roku pod koniec kwietnia. W poprzednich latach odbywały się one m.in. w Tarnowskich Górach i Rudawach Janowickich. Były też inne tematy wiodące m.in. motywy indiańskie czy Orlęta Lwowskie. Jako że w tym roku postanowiono rozbić obóz u stóp Grodźca, to i temat nie mógł być inny jak średniowieczni rycerze - tłumaczy Łukasz Poznański z 49. Wrocławskiej Drużyny Harcerzy „Leśni-Bór” a na Grodźcu komendant Turnieju A.D. 2013.

Rycerze z XXI wieku przyjechali do zamku, aby wziąć udział w wielu zmaganiach, które miały wyłonić najlepszy zastęp na Dolnym Śląsku. Do tego zachęcał sam „Henryk I Brodaty" na specjalnie stworzonej stronie internetowej: „Przyjedź na turniej i przenieś się do świata polskich Piastów. Poczuj chłód kamiennych murów i wsłuchaj się w ich opowieści. Sprawdź swój charakter i umiejętności. Dotknij cięciwy, pogłaszcz miecz, rzuć włócznią. Pokaż, jaką siłę stanowi Twój zastęp. Wygraj!"

Z zaproszenia skorzystali harcerze i zuchy m.in. z Wrocławia, Strzegomia, Świebodzic, Oławy, Trzebnicy, Legnicy, Mieroszowa i Głogowa.

Pierwsze były zadania przedzlotowe. Każdy zastęp musiał wykonać własną sakiewkę i pochodnię, a także ułożyć pieśń marszową na cześć swego grodu i „chędogo się odziać”, czyli wykonać strój, na który dostali kilka pomysłów.

Turniej Zastępów św. Jerzego A.D. 2013   Jędrzej Rams/GN Zuch Mikołaj na posterunku przy moście wiodącym na zamek Grodziec Już na miejscu trzeba było odnaleźć 15 talarów ukrytych u podnóża zamku i dopiero z nimi można było do niego wejść. Ostatecznie zastępy stanęły do rywalizacji w przeróżnych rycerskich konkurencjach: strzelaniu z łuku i procy, rzucaniu głazami i oszczepami, zapasach, przeciąganiu liny, siłowaniu czy walce na kije na drewnianych belach.

Łatwo nie było, zwłaszcza tym, którzy pojawili się na turnieju po raz pierwszy.

- Musimy sobie same gotować. Na obiad zaplanowałyśmy pieczone ziemniaki, ale nie udało się nam ich upiec. Miałyśmy za mało żaru. Ratowałyśmy się zupkami chińskimi - śmiały się 13-letnie Nikola, Wiktoria i Kasia z 1. Świebodzickiej Drużyny Harcerek „Światło". Bo takie też były warunku mieszkania na zamku - każdy musiał samemu zapewnić sobie wyżywienie.

- To bardzo rozwija, spaja. A na to się stawia w wychowywaniu. Trzeba pobudzać kreatywność i pracowitość. Wielu rodziców przychodzi do mnie z troską, czy ich dziecko będzie tutaj bezpieczne. Oczywiście że tak! Jeżeli nawet trochę zmarznie to na następny wyjazd na pewno się lepiej przygotuje - zapewnia Łukasz Poznański.

Potwierdza to Anna Osina z Wrocławia.

- To, co spaja zastępy i drużyny, to emocje i więzi powstałe m.in. w czasie wspólnych zmagań. Widzę, jak po w czasie turniejów takie więzi   powstają. Można prowadzić zastęp sztywno, bez ducha albo postarać się, aby dziewczyny chciały spotykać się ze sobą nawet po za zbiórkami. A to jest możliwe tylko wówczas, gdy będą między nimi pozytywne relacje i silne więzi. Wspólne prowadzenie obozu czy rywalizacja takie rzeczy tworzą - uważa Anna Osina z 3 Wrocławskiej Wodnej Drużyny Harcerek "Kosodrzewina" im. Poznańskich Żab.

I tak z rywalizacji zwycięsko wyszły:

Zastępy żeńskie:
I. Zastęp Płomienie z X Ślężańskiej Drużyny Harcerek „Skra"
II. Zastęp Halit z 1. Głogowskiej Drużyny Harcerek „Agat"
III. Zastęp Ogniki z 1. Świebodzickiej Drużyny Harcerek „Światło"
 
Zastępy męskie:
I. Zastęp Poławiacze Krabów z 25. Wrocławskiej Żeglarskiej Drużyny Harcerzy „Parasol"
II. Zastęp Czarne Niedźwiedzie z 85. Strzegomskiej Drużyny Harcerzy „ROTA"
III. Zastęp Myszołowy z 48. Wrocławskiej Drużyny Harcerzy „Sokoły Wędrowne"
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama