Simcha

Koncerty klezmerów z Polski i zagranicy, wykłady na temat kultury żydowskiej, projekcje filmów oraz jarmark to elementy programu XV Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simcha", który w dniach 1-8 czerwca odbędzie się we Wrocławiu.

"Simcha" jest jednym z największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań. Tam też festiwal rozpocznie się Klezmerską Hawdalą - koncertem, na którym wystąpi Knoblauch Klezmer Band z Berlina.

billybalkan Knoblauch Klezmer Band - Freylechs

"Podobnie jak w latach ubiegły jednym z głównych wydarzeń festiwalu będzie jarmark żydowski, na którym swoje produkty będą prezentować kupcy z Wrocławia. W tym roku chcemy, aby jarmark objął nie tylko plac przed synagogą, ale również całą ulicę Włodkowica" - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka festiwalu Ewa Marcinek.

Stałym punktem imprezy jest również spacer po miejscach związanych z żydowską historią Wrocławia. W tym roku ma być to spacer "Szlakiem żydowskich kobiet Wrocławia". W ramach festiwalu odbędzie się również szereg wykładów, które przybliżą jego uczestnikom kulturę, religię oraz tradycyjny i współczesny folklor żydowski. "W tym roku motywem przewodnim będą postaci z żydowskiego folkloru - Lilit, Dybuk oraz Golem" - mówiła Marcinek.

Uczestniczy "Simchy" będą mieli również okazję wziąć udział w warsztatach z języków jidysz i hebrajskiego oraz w zajęciach z malarstwa i tańca.

Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka. W programie tegorocznej edycji znalazło się kilka koncertów, na których będzie dominować muzyka klezmerska. W Synagodze pod Białym Bocianem przed wrocławską publicznością zaprezentują się zespoły z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Czech.

W trakcie imprezy zostaną również pokazane filmy z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" oraz bloki filmowe "Świat żydowski w filmie", które będzie można zobaczyć w Kinie Nowe Horyzonty.

Tradycyjnie elementem festiwalu będzie również nabożeństwo na powitanie szabatu, które poprowadzi rabin Samuel Rosenberg. Po jego zakończeniu zaplanowano tradycyjną kolację szabatową.

Festiwal odbędzie się w dniach 1-8 czerwca. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama