Houk

Zespół Houk to jeden z najstarszych polskich zespołów chrześcijańskich. Grupa odniosła wiele sukcesów, nie tylko w kraju, ale również za granicą. Twórcą i liderem zespołu jest Darek Malejonek ("Maleo"), jeden z najbardziej popularnych artystów polskiej sceny rockowej.


Historia

Zespół Houk powstał jesienią 1989 roku. W składzie grupy znaleźli się muzycy takich zespołów jak Deuter, Kultura, Izrael, Armia, Moskwa. Nazwę zespołu wymyślił Darek Malejonek – wokalista. Chociaż jest ona podobna brzmieniowo do indiańskiego słowa Hawk (czyt. hołk) nie ma z nim nic wspólnego.

W październiku 1989 r. członkowie zespołu wyjechali do Berlina Zachodniego, gdzie wraz z Indianami peruwiańskimi koncertowali akustycznie na ulicach miasta. Decyzję o wspólnym graniu podjęli na początku 1990 r. Pierwsze koncerty odbyły się w warszawskich pubach: Merlin, Exit, Moskwa.

W 1992 roku ukazała się pierwsza płyta "Soul Ammunition". Spotkała się ona z bardzo dobrymi recenzjami prasowymi, zaś redakcja miesięcznika "Tylko Rock" i "Marlboro Music" uznała Houk za debiut roku. Piosenka pochodząca z tej płyty "Dancing with Reality" zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie słuchaczy Radio France Internationale. Nagrodą był czek oraz zaproszenie na największe targi muzyczne świata Midem '93 w Cannes.

W październiku 1992 zespół został zaproszony do udziału w Berlin Independance Days.
Na miesiąc przed wyjazdem do Francji opublikowany został album koncertowy "Natural Way" zarejestrowany w warszawskim klubie Remont. Zawierał on między innymi covery piosenek Jimi Hendrixa, Iggy Popa, T. Rex.

Występ na Midem – w ramach koncertu "Rock on East" – został uznany przez krytyków i publiczność jako najlepszy spośród zespołów biorących udział w tym przedsięwzięciu. Fragment występu i wywiad z grupą był emitowany przez MTV.

W lutym 1993 Houk został zaproszony przez fińskiego reżysera Mikę Kaurismakiego na światową premierę filmu "The Last Border". W filmie tym jako utwór tytułowy wykorzystana została kompozycja "Soul Ammunition II". Po premierze grupa zagrała krótką trasę koncertową po Finlandii, gdzie ich muzyka spotkała się – podobie jak we Francji – z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności.
W listopadzie 1993 roku Houk nagrał nowy materiał, który ukazał się 21 lutego 1994 pod tytułem "Transmission Into Your Heart".

15 sierpnia 1994 roku, po wielu perturbacjach związanych ze składem grupy, Darek Malejonek podjął decyzję o współpracy z nowymi muzykami. Paweł Krawczyk ("Gruby"), Mirek Grewiński ("Miro"), Tomek Sierajewski ("Bolek") oraz Tomek Grewiński ("Tomik") rozpoczęli współpracę pod szyldem Houk.
Dzięki wcześniejszej współpracy z fińskim reżyserem Miki Kaurismakim ("The Last Border"), grupa stworzyła ścieżkę dźwiękową do nowego filmu tego reżysera – "Condition Red".
W sierpniu 1995 roku powstał nowy materiał, który swą premierę miał 20 listopada 1995. Płytę zatytułowaną "Generation X" promował teledysk do piosenki "Pieniądz". Płyta była nominowana do nagrody Fryderyka '96 w kategorii Płyta Rockowa.

26 sierpnia 2000 została wydana płyta pod dziwnym tytułem "Extra Pan", nawiązującym do czeskiej nazwy Supermana. Inspiracją było spotkanie Darka Malejonka z rosyjskim pilotem, ofiarą eksperymentów genetycznych.


Historia składu zespołu
Pierwszy skład: 1989 – grudzień 1993:
Darek Malejonek – śpiew, gitara;
Robert Sadowski – guitary;
Tadeusz Kaczorowski – gitara basowa;
Piotr Falkowski – perkusja.

Drugi skład: grudzień 1993 – sierpień 1994:
Darek Malejonek – śpiew, gitara;
Artur Affek – gitary;
Tadeusz Kaczorowski – gitara basowa;
Piotr Falkowski – perkusja.

Trzeci skład: sierpień 1994 – 1999:
Darek Malejonek ("Maleo") – śpiew;
Paweł Krawczyk ("Gruby") – gitara;
Tomek Sierajewski ("Bolek") – gitara;
Mirek Grewiński ("Miro") – gitara basowa;
Tomek Grewiński ("Tomik") – perkusja.

Czwarty skład: 1999 – maj 2002:
Darek Malejonek ("Maleo") – śpiew;
Paweł Krawczyk("Gruby") – gitara;
Tomek Sierajewski ("Bolek") – gitara;
Janek Pęczak – gitara;
Sławek Klugman ("Slav") – gitara basowa;
Maciej Starosta ("Ślimak") – perkusja.

Piąty i aktualny skład: od maja 2002:
Darek Malejonek ("Maleo") – śpiew;
Maciek Jahnz – gitara;
Tomek Sierajewski ("Bolek") – gitara;
Sławek Klugman ("Slav") – gitara basowa;
Maciej Starosta ("Ślimak") – perkusja.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama